Aktualności

Pamięci ofiar Kresów Wschodnich

2018.07.09 13:45 , aktualizacja: 2018.07.12 14:25

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • mieszkańcy z transparentem na pl. Piłsudskiego w Warszawie Warszawiacy nie zapomnieli...
  • marszałek z mikrofonem Podczas konferencji...
  • panowie składają kwiaty Kwiaty od Samorządu...

„Należna prawda i pamięć – nie zemsta” – pod takim hasłem zorganizowano dwudniowe obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej.

 

Obchody rocznicowe

Konferencja popularnonaukowa, która odbyła się w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN była jednym ze spotkań w ramach obchodów 75. Rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. W wydarzeniu współorganizowanym przez Muzeum Niepodległości w Warszawie uczestniczył m.in. marszałek Adam Struzik.

 

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP rozpoczęły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zebrani byli świadkami uroczystej odprawy warty z udziałem Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

Następnie goście wydarzenia przeszli w Marszu Pamięci przez Rynek Starego Miasta, gdzie pod tablicami kresowymi przy Domu Polonii i Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela złożyli kwiaty. Na zakończenie wzięli udział we mszy św. za ofiary ukraińskiego ludobójstwa.

 

75 lat temu…

Zbrodnią Wołyńską określana jest antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich. Miała ona charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy).

 

Krwawa niedziela – 11 lipca 1943 r. była punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery i Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała ludność cywilną w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim.

Liczba wyświetleń: 119

powrót