Aktualności

Działo się w Łaskarzewie

2018.07.09 13:20 , aktualizacja: 2018.07.10 12:45

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

 • Na scenie chłopiec gra na akordeonie Przed publicznością swoje...
 • osoby tańczące podczas festiwalu Muzyka porywała publiczność...
 • członkowie zespołu na scenie Tak na scenie prezentował...
 • wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, starosta garwoliński Marek Chciałowsk i przedstawicielkz Koła Gospodyń trzyma Medal Pamiątkowy Pro Masovia. Koło Gospodyń „Serbianki”...
 • Najaktywniejsi ochotnicy z nagrodami Rozstrzygnięto także...
 • komplety ubrań przygotowane dla strażaków Najaktywniejsi strażacy...
 • Ewa Orzełowska przekazuje strażakom zafoliowane ubrania Umundurowanie dla...

W miniony weekend za sprawą XII Międzynarodowego Festiwalu Akordeonistów w łaskarzewskim parku (powiat garwoliński)rozbrzmiewały dźwięki płynące z akordeonów. Podczas uroczystości rozstrzygnięto także plebiscyt „Ognisty Strażak”, a Koło Gospodyń „Serbianki” otrzymało Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”.

 

Festiwal akordeonów

Licznie zgromadzona publiczność miała okazję posłuchać piosenek w wykonaniu zespołu Reflex (tworzą go mieszkańcy Łaskarzewa). Zespół Tricolage zaprezentował piosenki francuskie. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ uczniów klas akordeonu Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Garwolinie. Wystąpiła także Orkiestra Strażacka z Łaskarzewa. Biesiadę śląską zaprezentował zespół „Jędrowski Show”, a barwnymi strojami i skoczną muzyką bawił Zespół Pieśni i Tańca Cygański Tabor. Przy muzyce zespołu Bobi i Zanoza zabawa trwała do północy. Dzięki wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego uczestnicy mogli posilić się potrawami „Stołu Regionalnego”

 

Pro Masovia dla „Serbianek”

Koło Gospodyń „Serbianki” z Łaskarzewa od 50 lat kultywuje tradycję i folklor ziemi łaskarzewskiej. Pół wieku temu kobiety zrzeszone w kole postanowiły zaktywizować lokalną społeczność. Zaczęły organizować zabawy taneczne, w swoich domach gotowały pyzy, organizowały loterie, by w ten sposób zdobyć środki na potrzeby organizacji. W użyczonym przez gminę lokalu organizowały kursy: szycia, cerowania, haftowania i gotowania. Uszyte ubranka wysyłane były do Wietnamu.

 

Dzięki ich działalności życie miasta znacznie się ożywiło, także chórowi do którego zapisało się ponad 40 członkiń koła. Panie śpiewały głównie piosenki swoich babć: podlaskie, mazowieckie i kurpiowskie. Z okazji jubileuszu oraz w podziękowaniu za działalność na rzecz lokalnej społeczności marszałek Adam Struzik przyznał „Serbiankom” Medal Pamiątkowy Pro Masovia, który wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

– Aktywne uczestniczenie w życiu lokalnej społeczności jest zawsze pozytywnym zjawiskiem. Cieszę się, że w Łaskarzewie są aktywni mieszkańcy, którzy chcą działać na rzecz swojej małej ojczyzny. Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie i mam nadzieję, że kolejne działania będą realizowane z równym zapałem jak dotychczas – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska

 

Ognisty Strażak

Podczas festiwalu rozstrzygnięto plebiscyt „Ognisty Strażak”. Miał on za zadanie wyłonić najaktywniejszych strażaków ochotników. Jako kryterium przyjęto liczbę wyjazdów bojowych. Na strażaków czekały nagrody w postaci umundurowania, zakupionego ze środków pochodzących z budżetu Mazowsza. Otrzymali je:

 • Leszek Bednarczyk – 28 wyjazdów,
 • Piotr Korycki – 27 wyjazdów,
 • Janusz Radzikowski – 16 wyjazdów,
 • Jacek Książek – 14 wyjazdów,
 • Arkadiusz Kowalczyk – 13 wyjazdów,
 • Krzysztof Urawski – 12 wyjazdów.

Liczba wyświetleń: 507

powrót