Aktualności

Uroczystości w Sannikach

2018.07.02 10:35 , aktualizacja: 2018.07.03 12:19

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Członkowie zespołu w ludowych stojach pokazują dyplom Dyplom uznania dla...
  • Medal Pamiątkowy Medal Pamiątkowy "Pro...
  • Na scenie stoją wyróżniony Andrzej Michnicki, marszałek Adam Struzik i Katarzyna Polak z dyplomem Szczególnie zasłużona dla...

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki” ukończył właśnie 65. rok działalności. Razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sannikach (pow. gostyniński), który działa tylko 20 lat krócej, uroczyście obchodzili swój jubileusz. Z tej okazji marszałek Adam Struzik wręczył zasłużonym osobom Medale Pamiątkowe „Pro Masovia” oraz dyplomy uznania. Na uroczystości był także Tomasz Kominek, dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

 

Dla rozwoju kultury polskiej

Dyplomy uznania otrzymał RZPiT „Sanniki” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach za cenny wkład w rozwój społeczno-kulturalny lokalnej społeczności. Uhonorowano też pięciu pracowników placówki. Szczególnie zasłużeni w działalności ośrodka i zespołu Katarzyna Polak – choreograf RZPiT „Sanniki” oraz Andrzej Machnicki – kierownik kapeli otrzymali z rąk marszałka „Pro Masovię” za kultywowanie tradycji regionu sannickiego, promowanie miasta i gminy, a także całego Mazowsza.

Goście świętujący razem z zespołem jubileusz mogli wysłuchać też występów takich zespołów jak: Sannickie Nutki, Grzybowianki, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca. Niebywałą atrakcją była też możliwość podziwiania Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

– Cieszę się, że taki zespół jak Sanniki działa już od 65 lat. To dzięki nim  możemy zachwycać się naszą kulturą, a także zachować pamięć o twórczości naszego wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina. Wierzę, że tradycje i obyczaje danego regionu to bezcenne wartości, które należy kultywować, by nie zatracić swojej tożsamości. Zespołowi Sanniki to się udało, co potwierdzają liczne nagrody przyznane nie tylko w kraju, ale też za granicą. Zespół  szybko dostrzeżono i doceniono. Dziś na koncie ma wiele nagród i wyróżnień. Gratuluję tylu sukcesów – mówił marszałek Adam Struzik.

 

Od 65 lat promują region sannicki

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki” powstał w 1953 r. Teraz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów pieśni i tańca, kultywujących tradycje ludowe na Mazowszu. Chętnie jest też zapraszany na zagraniczne festiwale i spotkania. Jego członkowie występują w strojach regionalnych oraz krakowskich, przedstawiają tańce i obyczaje regionu gąbińsko-sannickiego. Do najbardziej rozpoznawalnych utworów i przedstawień należą: Suita Sannicka, Obrazek sannicki, Wesele sannickie, Widowisko wigilijne Krakowiak i Polonez, Walc i Mazur do muzyki Chopina. Co ciekawe, twórczość zespołu nawiązuje do folkloru, z którego czerpał też Fryderyk Chopin. Zespół opracował część swojego repertuaru, poświęconą twórczości wybitnego kompozytora. Prezentuje ją podczas takich wydarzeń, jak Festiwale Chopinowskie w Dusznikach Zdroju czy Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Co roku w czerwcu, już od ponad 30 lat, odbywa się Niedziela Sannicka, organizowana  przez Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach oraz zespół i kapelę, jako doroczne spotkanie z tańcem i muzyką.

 

 

Liczba wyświetleń: 611

powrót