Aktualności

Pamięć o Macieju Rataju

2018.06.25 10:00 , aktualizacja: 2018.06.27 09:31

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • krzyże na cmentarzu w Palmirach 78 lat temu Niemcy...
  • Panowie składają kwiaty W imieniu Samorządu...
  • grób Macieja Rataja Wśród pomordowanych był...
  • uczestnicy uroczystości stoją z rozłożonymi parasolami W Palmirach wspominano...
  • ksiądz odprawia mszę W intencji Macieja Rataja...
  • chórzyści śpiewają Na zakończenie wystąpił...

Na cmentarzu w Palmirach (powiat nowodworski) oddano hołd ofiarom rozstrzelanym przez Niemców w dniach 20-21 czerwca 1940 r. Wśród 358 poległych był m.in. Maciej Rataj marszałek sejmu II RP. W uroczystościach uczestniczył marszałek województwa Adam Struzik.

 

Hołd pomordowanym

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza św. w intencji Marszałka Sejmu II RP Macieja Rataja oraz pomordowanych w Palmirach. Odprawił ją ks. prałat Tadeusz Jaworski. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty na grobach poległych. Chór „Czosnowianie” przygotował koncert pieśni patriotycznych.

 

– Palmiry na zawsze stały się synonimem męczeństwa i śmierci Polaków. Większość zamordowanych stanowili więźniowie Pawiaka. Naszym obowiązkiem jest o nich pamiętać i tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom – zaakcentował marszałek Adam Struzik.

 

Masowe ludobójstwo

Niemcy rozpoczęli wywózkę do podwarszawskich lasów w 1939 r. i trwała ona przez 2 lata. Palmiry to niejedyne miejsce Puszczy Kampinoskiej, w którym dochodziło do zbrodni. Egzekucje odbywały się także w innych miejscach, m.in. w Wólce Węglowej, Laskach i Wydmach Łużych. Łącznie od grudnia 1939 r. do lipca 1941 r. przeprowadzono 21 egzekucji, w których zginęło prawie 2,2 tys. osób.

Wśród ofiar, które rozstrzelano byli m.in. Maciej Rataj marszałek II RP, jeden z Ojców Odnowicieli Rzeczypospolitej Polskiej (jeden z tegorocznych patronów roku  na Mazowszu), Janusz Kusociński, złoty medalista z Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. czy wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski.

 

Na utworzonym w 1948 r. cmentarzu-mauzoleum spoczywają szczątki 2115 ofiar, ekshumowanych w Puszczy Kampinoskiej i w Lasach Chojnowskich. Jest 577 nagrobków osób zidentyfikowanych, znanych jest też 485 nazwisk osób, o których wiadomo, że zginęły w Palmirach, ale ich ciał nie rozpoznano. Pozostałe ofiary pozostają bezimienne.

Liczba wyświetleń: 340

powrót