Aktualności

Święto ochotników z powiatu sokołowskiego

2018.06.18 14:30 , aktualizacja: 2018.06.18 15:48

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Na zdjęciu widać tablicę korkową ze zdjęciami przedstawiającymi kolejne lata działalności jednostki OSP Repki Historia OSP Repki okiem...
  • Na placu zebrały się poczty sztandarowe jednostek z terenu powiatu sokołowskiego Poczty sztandarowe, fot....
  • Dzieci przebrane w uniformy straży Młodzi uczestnicy Konkursu...
  • Na scenie stoją wójt gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz i starosta sokołowski Leszek Iwaniuk Powitanie gości, , fot....
  • scenie wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska przekazuje druhowi z OSP Repki aparat ochrony dróg oddechowych Wicemarszałek Janina Ewa...

Obchody Powiatowego Dnia Strażaka w powiecie sokołowskim połączono z jubileuszem 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Repkach. Ze świętującymi strażakami i uczestnikami uroczystości spotkała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Odznaczenia i podziękowania

Obchody jubileuszu rozpoczęły się od mszy polowej. Następnie gospodarze uroczystości – starosta sokołowski Leszek Iwaniuk i wójt gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz powitali ochotników i pozostałych uczestników święta strażackiego. W trakcie uroczystości OSP Repki została odznaczona „Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP”. Podczas uroczystości wyrózniających się druhów z powiatu sokołowskiego odznaczono medalami. Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa wyróżniono: Teresę Olszewską, Teresę Ewę Prokopiuk, Teresę Stasiuk, Ludwika Łukasiuka, Sławomira Wantusiaka, Andrzeja Mietenia, ZbigniewaKoprowskiego, Marka Adamczyka, Wiesława Stasiuka, Zbigniewa Bartosiaka, Witolda Pękałę, Stanisława Dudka, Stanisława Kowalczyka, Grzegorza Popławskiego, Andrzeja Stasiuka, Wiesławę Kowalczyki Janinę Jurczak. Srebrnym medal otrzymali: Marzena Stasiuk, Zbigniew Jachimiak, Piotr Pankiewicz, Sławomir Borys, Tomasz Mazur, Piotr Horowicz, Piotr Olszewski, Piotr Pingwara, Paweł Matysiak. Brązowy medalem dostali:  ks. Krzysztof Stanisław Kisielewicz, Małgorzata Mazurczak, Kamil Olszewski, Łukasz Miłobędzki, Adrian Borkowski, Maciej Kowalczyk, Marek Stasiuk, Przemysław Carnocki, Sylwester Mazurczak, Jakub Omelańczuk, Jarosław Sawicki, Krzysztof Sawicki, Maciej Terlikowski Tomasz Terlikowski, Grzegorz Wasilewski.

 

Jednostka została nagrodzona Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, a druhowie otrzymali Dyplomy Uznania. Dodatkowo wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska przekazała ochotnikom dwa aparaty ochrony dróg oddechowych zakupione ze środków budżetu Mazowsza.

 

– Dzisiaj w sposób szczególny dziękujemy ochotnikom z terenu powiatu sokołowskiego za ich bezinteresowną służbę. Wasza gotowość do niesienia pomocy i aktywny udział w życiu lokalnych wspólnot są godne podziwu. To często Wy jesteście pierwsi na miejscu zdarzenia i bez względu na niebezpieczeństwo działacie. Gratuluję ochotnikom z Repek jubileuszu i życzę kolejnych okazji do świętowania – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Wiek działalności

Jednostka w Repkach zorganizowała się formalnie i rozpoczęła oficjalnie swoje działania 1918 r. Pierwszym prezesem i współzałożycielem straży był Bolesław Zawadzki – dziedzic majątku Mołomotki, a osobami, które przyczyniły się do jej powstania byli druhowie Paweł Czorniej i  Adam Żałobka. Jednostka  wyposażona  bardzo skromnie w drewnianą szopę, drewniane i żelazne beczki, wozy konne i konie udostępniane przez członków straży, od początku aktywnie i z poświęceniem służyła mieszkańcom Repek i okolic. W 1921 r. dziedzic majątku Mołomotki Bolesław Zawadzki ufundował straży sztandar, który przetrwał do 1959 r., a w czasie okupacji był przechowywany w Kościele w Szkopach. W 1926 r. wybudowano pierwszą remizę, a w 1958 – rozpoczęto budowę nowej. Pierwszy samochód jednostka zakupiła z własnych funduszy w 1952 r. Na początku lat 90-tych w remizie strażackiej wybuchł pożar i spowodował dużo zniszczeń, ale w ciągu 2 lat strażnica została odbudowana jeszcze większa niż poprzednia. Od 1995 r. OSP w Repkach należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i cały czas się rozwija. Jednostka jest wyposażona w  samochód bojowy i nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Obecnie liczy 59 członków. W szeregach jest 36 członków zwyczajnych, 6 honorowych i 7 wspierających. Do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej należy 10 osób.

 

Festyn

Po oficjalnej części odbył się konkurs piosenki strażackiej, w którym uczestniczyło 16 młodych wykonawców. Kolejną atrakcją był koncert zespołów ludowych – na scenie zaprezentowały się: Kapela Wuja Krzycha, Sterdyniacy, Kapela Podlaska i Kapela Bondarczukowie. Natomiast wieczorem wystąpił Zespół Nadolny Band i POWER BOND. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw, a każdy uczestnik mógł skosztować strażackiej grochówki. Organizatorzy otrzymali wsparcie z budżetu Mazowsza w wysokości 13 tys. pln.

Liczba wyświetleń: 339

powrót