Aktualności

„Jedność w różnorodności” w Węgrowie

2018.06.18 08:20 , aktualizacja: 2018.06.18 15:16

Autor: Wojciech Górczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • tablice informacyjne o ekumeniźmie Inicjatorem sympozjum było...
  • przemawia Roman Kochanowicz Konferencję otworzył Roman...
  • głoz zabiera Marek Sobisz Jednym z prelegentów był...
  • przy ambonie w klasztorze Marek Sobisz Jednym z elementów...

Pod takim hasłem w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyło się sympozjum ekumeniczne połączone z ogólnopolską konferencją naukową.

 

– Spotkanie poprowadził dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman Kochanowicz, – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze we współpracy z parafiami od 3 lat organizuje Dni Kultury Chrześcijańskiej w kościołach fundacji Krasińskich. Chcemy w ten sposób przybliżyć ród Krasińskich, jego zasługi dla Ojczyzny i kultury. W tym roku postanowiliśmy podsumować cykl spotkań z kulturą chrześcijańską sympozjum ekumenicznym – powiedział dyrektor Roman Kochanowicz.

 

Sympozjum

Podczas sympozjum Wojciech Jerzy Górczyk z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze przedstawił temat „Krasińscy wobec innowierców”. Kolejnym prelegentem był ks. mgr Paweł Szwedo z Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego, który omówił temat „Dzień dzisiejszy i perspektywy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego”. Kapłan Jarosław Maria Jan Opala z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów przedstawił historię i perspektywy tego kościoła, ks. dr Doroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego omówił historię i teraźniejszość kościoła prawosławnego na świecie i w Polsce. Dr. Marek Sobisz zaś zreferował wielokulturowość Węgrowa w perspektywie historycznej w odniesieniu do współczesności.

 

W trakcie spotkania ks. proboszcz dr Romuald Kosek i dr Marek Sobisz otrzymali „Złotą odznakę za ochronę zabytków”, którą z inicjatywy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze przyznał minister Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

 

Nabożeństwo ekumeniczne

W ramach wydarzenia w węgrowskim klasztorze odprawiono również nabożeństwo ekumeniczne w intencji rodzin, Ojczyzny oraz pokoju na świecie. Nabożeństwo prowadzili: ks. kan. dr Romuald Kosk, ks. mgr Paweł Szwedo i ks. Jarosław Maria Jan Opala. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił ks. dr Rafał Pokrywiński, delegat biskupa drohiczyńskiego, odpowiedzialny za sprawy ekumenizmu w diecezji.

 

Organizatorami sympozjum było: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz katedra Dialogu Kultury Artystycznej i Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Wydarzenie honorowym patronatem objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 390

powrót