Aktualności

Dziecięcy zespół z Solca działa już od dekady

2018.06.11 09:30 , aktualizacja: 2019.03.20 12:44

Autor: Opr. Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Tańczące dziewczęta w strojach ludowych Zespół od 10 lat promuje...
  • Grupa osób w strojach ludowych podczas koncertu Zespół "Solec" ma na swoim...
  • Tancerze w kostiumach występują na scenie Koncert w wykonaniu...
  • Mężczyzna w garniturze wręcza pamiątkowy medal dziewczynie w stroju ludowymw s Tomasz Kominek, dyrektor...

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Solec”, działający przy Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Solcu, już od dekady rozsławia Mazowsze w kraju i za granicą. Z okazji jubileuszu 10-lecia funkcjonowania zespół został uhonorowany Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. W ten sposób marszałek województwa docenił wybitne zasługi artystów z Solca za całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

 

W imieniu marszałka województwa, medal oraz dyplomy uznania najbardziej zasłużonym członkom zespołu oraz pracującym na jego rzecz, wręczył Tomasz Kominek, dyrektor Delegatury UMWM w Płocku.

 

– Gratuluję tego zaszczytnego wyróżnienia. Cieszy fakt, że nie brakuje osób, które niestrudzenie angażują się w zachowanie i przekazywaniem kolejnym pokoleniom pięknych ludowych tradycji i obyczajów naszego regionu – podkreślił Tomasz Kominek.

 

Od dekady sławią Mazowsze

Zespół powstał w 2008 r. Obecnie tworzy go 60 uczniów oraz absolwentów SP im. Wł. St. Reymonta w Solcu. Choreografie przygotowuje Jolanta Gutowska. „Solec” kultywuje ludowe tradycje, promując przy tym Mazowsze w kraju oraz poza jego granicami. Jest propagatorem polskiej kultury, folkloru oraz historii.

 

– Nie ma takich słów, które wyraziłyby wdzięczność za to, co robią tancerze z Solca. Za mała jest ludzka dusza aby pomieściła dumę jaka rozpiera mnie jako dyrektora, a serce nie odda miłości jaką do nich czuję – powiedziała Anna Wojciechowska, dyrektor szkoły po koncercie jubileuszowym.

 

Grupa występowała m.in. w Chorwacji, Czarnogórze, Serbii, Bułgarii oraz we Włoszech, odkrywając przed tamtejszą publicznością uroki tańców i pieśni ludowych. Największą jednak dumą dla zespołu był występ dla papieża Benedykta XVI na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

 

Dyplomy dla zasłużonych

Podczas uroczystości wręczono również pamiątkowe dyplomy. Otrzymali je: Izabela Bobrowycz, Bartosz Sikorski, Roksana Zabłotowicz, Natalia Smyczyńska, Maja Jesionowska, Artur Jendrzejewski, Przemysław Rękawiecki, Oliwia Kryska, Ewelina Błaszczyk, Ilona Kozłowska, Karolina Krukowska, Aleksandra Kędzierska, Aleksandra Wojciechowska, Piotr Tyrajski, Krzysztof Miszkalski oraz Jolanta Kodłubaj, Iwona Sikorska, Dagmara Bobrowycz, Agnieszka Jesionowska, Karina Kryska, Ewa Lewandowska, Monika Subocz, Beata Masztakowska, Bożena Jendrzejewska, Dorota Świerczewska, Wioleta Tomaszewska, Małgorzata Cichocka.

Pamiątkowy medal „Pro Masovia” jest okolicznościowym wyróżnieniem przyznawanym za całokształt działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacje zadań na rzecz Województwa Mazowieckiego, osobom, instytucjom i organizacjom, które przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

 

Liczba wyświetleń: 324

powrót