Aktualności

Diecezja siedlecka zasłużona dla Mazowsza

2018.06.11 11:10 , aktualizacja: 2018.06.12 14:37

Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

mszasświęta dziekczynna za 200 lat istnienia deiecezji siedlseckiej źródło: Podlasie24

W tym roku Diecezja Siedlecka obchodzi jubileusz 200–lecia powstania oraz 100–lecia odrodzenia się po kasacie władz carskich. Sejmik Województwa Mazowieckiego z okazji wyjątkowego jubileuszu nadał diecezji Odznakę Honorową „Zasłużony dla  Mazowsza”.

 

Diecezja siedlecka przez dwa wieki swego istnienia znacząco wpisała się w życie zarówno społeczności lokalnej, jak i całego Mazowsza.

 

Centralne obchody jubileuszu dwóch dekad istnienia Diecezji Siedleckiej odbyły się 9 czerwca. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, która wszystkim duchownym diecezji życzyła nieustającej radości płynącej z wiary i otwartości na drugiego człowieka oraz wytrwałości w sprawowaniu posługi kapłańskiej.

 

Uroczystej mszy w siedleckiej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Wzięli w niej udział m.in. biskupi, którzy obradowali w Janowie Podlaskim na 379. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu.

 

Trochę historii

Początki diecezji sięgają 1818 r. Erygowana przez papieża Piusa VII, aż do 1924 r. miała swoją stolicę biskupią w Janowie Podlaskim. W trudnym okresie zaboru rosyjskiego z uporem, odwagą i bohaterstwem biskupi podlascy troszczyli się o scalanie diecezjalnej wspólnoty wiernych. Przyczynili się tym samym do odrodzenia niepodległego państwa polskiego, którego fundamentem było poczucie przynależności do wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej. Nierzadko walka o wiarę okupiona była największą ofiarą. Błogosławieni męczennicy z Pratulina oddali swoje życie, przeciwstawiając się przekazaniu świątyni parafialnej Cerkwi Prawosławnej.

 

W duchu ekumenizmu

Diecezja siedlecka ma duże zasługi nie tylko dla rozwoju duszpasterstwa w naszym kraju, ale również w popularyzowaniu idei ekumenizmu oraz jedności chrześcijan Kościoła wschodniego i zachodniego. Teren diecezji zamieszkują katolicy, wyznawcy prawosławia, mariawici i nieliczni protestanci. Na terenie diecezji rozsianych jest aż 290 kościołów i kaplic należących do 247 parafii. Jest ona jedną z trzech diecezji obrzadku łacińskiego w metropolii lubelskiej w Polsce. Patronami są święci apostołowie Szymon Gorliwy i Juda Tadeusz oraz św. Jozafat Kuncewicz. Diecezja ma znane sanktuaria Matki Bożej – najsłynniejsze są w Kodniu, Leśnej Podlaskiej i Woli Gułowskiej. W dzieje ziem Podlasia wpisują się chlubną kartą postacie błogosławionych, m.in. o. Honorata Koźmińskiego, ks. Ignacego Kłopotowskiego i sługi Bożego Ignacego Świrskiego. Niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich wiernych była wizyta Jana Pawła II w Siedlcach w 1999 r.

 

Dla rodzin, dla regionu

Duży wkład w życie lokalnej społeczności wnosi działalność duszpasterska małżeństw i rodzin prowadzona w diecezji, szczególnie w ośrodku w Siedlanowie. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej czy Szkolne Koła Caritas zrzeszają kreatywną młodzież chcącą robić coś dla innych. Na terenie diecezji działają też liczne ruchy i stowarzyszenia. W 2007 r. powołano do życia wydawnictwo diecezjalne „Unitas”.  Przy diecezji także funkcjonuje Księgarnia Diecezjalna, która wnosi cenny wkład w rozwój kulturalny Mazowsza. We współpracy z diecezją w parafiach organizowane są festyny chrześcijańsko-kulturalne, festiwale muzyki organowej czy dożynki. Działa tu także rozgłośnia radiowa – Radio Podlasie, obejmująca swym zasięgiem środkową części wschodniej Polski. Rozgłośnia ma charakter katolicki, jednak większość uwagi poświęca sprawom regionalnym, stając się regionalnym centrum informacyjnym.

Liczba wyświetleń: 304

powrót