Aktualności

41,5 mln z UE na wyposażenie siedleckiego ośrodka onkologii

2018.06.08 09:35 , aktualizacja: 2018.06.08 12:40

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • członkowie zarządu województwa i przedstzwiciele siedlceckiego szpitala stoją, trzymają symboliczny czek w rękach, opiewajacy na kwotę 41,5 mln zł Wsparcie, udzielone...
  • umowy podpisują wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc Decyzją zarząd województwa...
  • na zdjęciu widać dziennikarza z kamerą i udzielącą wywiadu wicemarszałek Janinę Ewę Orzełowską Wywiad dla lokalnych mediów...

Już niebawem blisko 41,5 mln zł ze środków unijnych trafi do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Wsparcie pozwoli na zakup niezbędnego specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej.

 

Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach Marcin Kulicki oraz członek zarządu szpitala Dariusz Młynarczyk.

 

– Cieszę się, że w Siedlcach powstanie Ośrodek Onkologiczny na miarę XXI w.  To szczególnie ważne dla mieszkańców subregionu siedleckiego, którzy będą mieli ułatwiony dostęp do diagnostyki oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie, a leczenie będzie przebiegać bliżej domu – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Siedlecki Ośrodek Onkologii

To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez samorząd Mazowsza w ostatnich latach. Wkrótce ten nowoczesny, profesjonalny, przyjazny pacjentom a przede wszystkim jedyny w północno-wschodniej części Mazowsza ośrodek rozpocznie działalność. Koszt całej inwestycji to około 112 mln zł. Siedlecki Ośrodek Onkologii będzie opierał się na pięciu filarach działalności onkologicznej: profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów na bazie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, systemowym leczeniu nowotworów, radioterapii, badaniach i terapii izotopowej oraz chirurgii onkologicznej. Będą w nim leczeni pacjenci onkologiczni nie tylko z Mazowsza, ale również z Podlasia, Lubelszczyzny i innych regionów Polski.

 

– Jak pokazują statystyki, choroby onkologiczne to problem, który dotknie co czwartego Polaka. Decyzja o budowie Ośrodka była jedyną słuszną drogą. Nasze zaangażowanie w onkologię ma wymiar misyjny. Bierzemy współodpowiedzialność za zdrowie mieszkańców Mazowsza, za zdrowie Polaków, bo z placówki korzystać będą również pacjenci z sąsiednich województw. Ośrodek będzie mógł kompleksowo leczyć nowotwory, pacjenci będą mieli dostęp do najnowszych metod leczenia i najlepszego sprzętu. Nowy Ośrodek Onkologii to ogromna szansa. Szansa na życie – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Prace budowlane są w zaawansowanej fazie

Nowy obiekt połączony będzie podziemnym tunelem z głównym zespołem budynków szpitala wojewódzkiego. Cztery, z pięciu kondygnacji, nowego budynku posłużą bezpośrednio realizacji świadczeń medycznych. 84-łóżkowy kompleks posłuży pacjentom leczonym stacjonarnie. Znajdą się w nim m.in. stanowiska do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna, zakład radioterapii, zakład medycyny nuklearnej, pracownia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz mammografii. Całkowita powierzchnia ośrodka wynosić będzie 7 785,20 m2.

 

Specjalistyczny sprzęt

Wsparcie, udzielone decyzją zarządu województwa, pozwoli na zakup niezbędnego specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej, umożliwiające szybsze, efektywniejsze i przede wszystkim kompleksowe leczenie pacjentów z chorobą nowotworową. Będą to m.in. stacje do konturowania, wstrzykiwacz kontrastu, skaner PET-CT – z TK 64-warstowym i system opisowy dla PET-TK oraz zintegrowany system do brachyterapii HDR (2 afterloadery). Unijne środki pozwolą również na zakup komory laminarnej do pracy z cytotoksykami oraz wyposażenie do produkcji leków.

W ramach projektu do szpitala trafią również aparat rentgenowski, tomograf do wirtualnej symulacji, rezonans magnetyczny, respirator, aparaty USG, mammograf i sprzęt komputerowy.

 

Po zakończeniu inwestycji, ośrodek będzie dysponował specjalistycznym zapleczem diagnostyczno- terapeutycznym. W jednym miejscu chorzy na nowotwory znajdą kompleksową pomoc – od metod chirurgicznych, radioterapii po terapie systemowe.

Liczba wyświetleń: 303

powrót