Aktualności
Nowe centrum kultury sakralnej w Korytnicy
2018.05.23 15:25 , aktualizacja: 2018.09.24 11:59
Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
- Parafialne muzeum, dzięki...
- Wicemarszałek Janina Ewa...
- Dzięki renowacji zabytkowe...
- Odnowiono też elewację...
Nieco ponad rok temu podpisano umowę na dofinasowanie. Dziś można podziwiać ogrom zmian jakie przyniósł projekt. Kościołowi przywrócono historyczny wygląd, a w budynku „organistówki’ mieści się teraz muzeum. Podczas uroczystego otwarcia centrum kultury sakralnej wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska spotkała się z mieszkańcami Korytnicy (powiat garwoliński).
Wspólne działania
Projekt „Korytnica – nowe centrum kultury sakralnej Mazowsza Wschodniego” realizowała parafia rzymsko-katolicka pw. św. Bartłomieja Apostoła w partnerstwie z Fundacją Wiedza i Rozwój z Trojanowa i Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Forum Powiatu Garwolińskiego z Garwolina. W ramach projektu utworzono Parafialne Muzeum Ziemi Trojanowskiej, dokumentujące wartość historyczną tego obszaru. Muzeum przechowuje nie tylko pamiątki związane z powstaniem i działalnością parafii i kościoła, ale także informacje o dworach i pałacach dawnych właścicieli tych terenów. Zwiedzający dowiedzą się także o obecności w Korytnicy Tadeusza Kościuszki i jego kosynierów, którzy tutaj nocowali i ruszyli do walki z zaborcą pod Maciejowicami. Ranny w bitwie Tadeusz Kościuszko był leczony na tutejszej plebanii. Jest też część poświęcona wybitnemu malarzowi Leonowi Wyczółkowskiemu, częstemu bywalcowi na dworze w Korytnicy. Muzeum prezentuje również losy osób walczących o wolność ojczyzny w II wojnie światowej.
Zabytkowy kościół jak nowy
Wybudowany w latach 1919–1926 kościół dzięki dofinasowaniu ze środków unijnych przeszedł gruntowny remont. W czasie prac wykonano remont więźby dachowej kościoła i pokrycie dachu blachą miedzianą, z której zrobiono również nowe parapety i gzymsy. Bezpieczeństwo poprawi instalacja odgromowa, a nowa elewacja jest zgodna z historycznym wyglądem świątyni. Odnowiono również wnętrze kościoła, ocieplono strych i założono ogrzewanie. Koszt inwestycji wyniósł ponad 4,7 mln zł (dofinasowanie w ramach RPO WM 2014–2020 to ponad 3,3 mln zł).
– Tak duża inwestycja, nie tylko pod względem nakładów finansowych, ale także zakresu prac, wymaga odwagi i determinacji. Gratuluję jej ukończenia. Dziś już możemy się cieszyć wyremontowaną świątynią, a także nowym muzeum, które stało się niezwykłym świadectwem znakomitości ziemi trojanowskiej – podkreślała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska
Liczba wyświetleń: 855
powrót