Aktualności
Majówka na ludowo w „Reymontówce”
2018.05.21 10:05
Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Wicemarszałek Janina Ewa...
- Zespół Pieśni i Tańca...
- Barwne stroje pięknie...
- W oczekiwaniu na występ...
- Zabytkowe auta wyglądały...
- Stoisko Caritas Diecezji...
W Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach (pow. siedlecki) obył się przegląd twórczości folklorystycznej. Piękna pogoda sprzyjała uczestnictwu całych rodzin, a przygotowane występy artystyczne nawiązywały do historii regionu. W spotkaniu na ludową nutę uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Nagrody i wyróżnienia
Hasłem przewodnim imprezy była „Majówka na ludowo – XX lat Samorządu w Polsce”. Piknik stał się okazją do wręczenia wyróżnień zasłużonym dla lokalnej społeczności. Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska otrzymała z rąk starosty Dariusza Stopy „Honorową nagrodę starosty siedleckiego za działalność na rzecz promocji i rozwoju powiatu siedleckiego”.
– Dziękuję za docenienie i wyróżnienie. Cieszę się, że Majówka w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a zespoły co roku prezentują coraz wyższy poziom artystyczny. Tradycje i obyczaje regionu to bezcenne wartości, które nadają tożsamość kulturową jego mieszkańcom naszych małych ojczyzn. Zarazem to nieodłączny element kultury narodowej. Dlatego tak ważne jest, by żywa pozostawała potrzeba przeszłości. – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Nagrody wręczono również uczestnikom Pleneru Rzeźby Ludowej i Warsztatów Rzeźby Ludowej, a starosta siedlecki wyróżnił dyplomem uznania z okazji obchodzonego 20 maja „Światowego Dnia Pszczoły” Regionalny Związek Pszczelarzy w Siedlcach.
Wręczono też nagrody w konkursie I Powiatowe Dyktando o Pióro Starosty Siedleckiego. Wydarzenie to zorganizowano w ramach inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W kategorii „uczniowie gimnazjów oraz klas VI i VII szkół podstawowych” zwyciężyła Aleksandra Gryciuk – uczennica klasy III Publicznego Gimnazjum w Zespole Oświatowym w Nowych Iganiach, a w kategorii „dorośli” – Bożena Gontarz.
Rewia kolorów
Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Tancerze zaprezentowali stroje i tańce z różnych zakątków Polski. Zgodnie z tradycją na majówce nie mogło zabraknąć przeglądu kapel i zespołów ludowych, wystąpili m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Niwa” z Krzeska – Królowa Niwa, Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy z Wiśniewa, „Wolanianki” z Woli Serockiej, „Przesmyczanki” z Przesmyk, „Młynarzanki” z Młynek, Seniorzy ze Stowarzyszenia „Nasz Kotuń”, Zespół Śpiewaczy „Chodów” z Chodowa, Zespół Wokalny „Radość” z Radomyśli, oraz „Kapela Zbuczyńska” ze Zbuczyna, a także goście spoza województwa – Ludowy Zespół „Jagódki” ze Żdżar w gminie Łuków w województwie lubelskim.
Dodatkowe atrakcje
Jedną z atrakcji była wystawa zabytkowych aut. Najmłodsi uczestnicy zabawy mogli skorzystać z placu zabaw, a ich rodzice z oferty kiermaszu sztuki ludowej i potraw regionalnych. Nie zabrakło potraw z grilla. Można było też kupić wyroby Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach.
Liczba wyświetleń: 248
powrót