Aktualności
Kolektory w mazowieckich szpitalach z prestiżową nagrodą
2018.05.16 10:15 , aktualizacja: 2018.05.29 14:42
Autor: opr. Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Wśród zdobywców tytułu Top Inwestycje Komunalne 2018 znalazł się system energii odnawialnej w szpitalach województwa mazowieckiego. Nagrody wręczono podczas X edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Kandydaci z Mazowsza
Konkurs Top Inwestycje Komunalne to inicjatywa serwisu Portalsamorzadowy.pl i Grupy PTWP. Promuje najlepsze praktyki inwestycyjne i tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces, dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom.
W tegorocznej edycji konkursu znalazło się aż 5 propozycji z Mazowsza, z czego dwie – to projekty realizowane w jednostkach organizacyjnych samorządu województwa. Były to: system energii odnawialnej w szpitalach województwa mazowieckiego, inwestycje w mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Drewnicy, przedsięwzięcie „Płockie rozwiązania komunikacyjne ułatwiające ruch rowerowy i pieszy”, nowa siedzibę Domu Kultury „Kadr” na warszawskim Mokotowie oraz modernizacja systemu ciepłowniczego Płońska. Pierwsza z wymienionych inicjatyw dostała się do grona wyróżnionych projektów, które zdaniem jury w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju gospodarki.
System energii odnawialnej w szpitalach województwa mazowieckiego
Ponad 2,3 tys. paneli słonecznych o łącznej powierzchni przekraczającej 5 tys. m² zamontowane w 12 marszałkowskich szpitalach, prace termomodernizacyjne w 9 placówkach, zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza, szeroka kampania edukacyjna dotycząca odnawialnych źródeł energii i spodziewane oszczędności nawet o jedną czwartą rocznie na podgrzewaniu ciepłej wody to efekty jednej z największych inwestycji zdrowotnych prowadzonych w ubiegłym roku na Mazowszu. Projekt budowy kolektorów słonecznych w szpitalach kosztował ponad 42 mln zł i został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Do inwestycji przystąpiło pięć warszawskich i podwarszawskich szpitali – Międzyleski Szpital Specjalistyczny, Szpital Dziecięcy przy ul. Niekłańskiej, Mazowiecki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny Sp. z o.o. przy ul. Barskiej, a także SZPZOZ im. „Dzieci Warszawy" w Dziekanowie Leśnym i Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu k. Warszawy. Partnerami projektu zostały także radomski SWPZZPOZ im. Barbary Borzym, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach i Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie. Na kolektory postawiły też obie podległe samorządowi ostrołęckie placówki – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Psarskiego i SPZOZ „Meditrans Ostrołęka” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, a także dwa podmioty z subregionu płockiego – Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku i WSZPZOZ im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie.
Korzyści są realne
Nagrodę w imieniu marszałka zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Tomasz Rosłonek. Jak podkreśla, inwestycje przynoszą konkretne zyski.
– Montaż paneli słonecznych to szansa na znaczne oszczędności. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, które potwierdzają już uzyskane wyniki, w budżetach szpitali zostanie nawet do 20-30 proc. środków do tej pory wydawanych rocznie na podgrzewanie ciepłej wody. Szpitale będą mogły przeznaczyć je na inne swoje działania, w tym inwestycje – zauważył.
Liczba wyświetleń: 497
powrót