Aktualności

Samorząd wpiera animatorów kultury na Mazowszu

2018.05.14 10:30 , aktualizacja: 2018.05.18 11:39

Autor: Anna Grzywacz (KP), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

wokół stołu w Domu Pracy Twórczej Reymontówka siedzą uczestnicy warsztatów Po raz drugi animatorzy z...
na zdjęciu widocza jest Reymontówka orz teren wokół Domu Pracy Twórczej Dom Pracy Twórczej...
Uczestnicy warsztatów podczas wieczoru integracyjnego Ciekawe i różnorodne...

Jak realizować współczesny projekt animacyjny? – odpowiedzi na te pytanie szukali uczestnicy szkolenia wspierającego rozwój edukatorów kultury na Mazowszu, którzy przyjechali do malowniczo położonego Domu Pracy Twórczej Reymontówka w subregionie siedleckim. Poznali tam metody, techniki i narzędzia niezbędne w ich pracy.

 

Animatorzy zapoznali się z nowymi technologiami i aplikacjami mobilnymi w kulturze. Zgłębiali kody QR, aplikacje VR, licencje cc. Dowiedzieli się też, jak udostępnić dzieło na licencji 0 oraz poznali szereg zagadnień związanych z grami w kontekście rzeczywistości społecznej.

 

Animator w działaniu

Kilkuosobowe grupy tworzyły m.in. plakaty i filmy, wykorzystując dostępne darmowe aplikacje dające szereg możliwości promocyjnych przedsięwzięciom kulturalnym i instytucjom. Uczestnicy spotkania wzięli też udział w grze symulacyjnej „Archipelag”, rozwijającej planowanie i myślenie strategiczne.

 

W przedsięwzięciu wzięli udział animatorzy reprezentujący instytucje m.in. z Osiecka i Karczewa (powiat otwocki); Sadownego (powiat węgrowski); Krasnosielca i Karniewa (powiat makowski); Makowa Mazowieckiego; Warszawy; Jadowa, Klembowa i Tłuszcza (powiat wołomiński); Konstancina-Jeziorny (powiat piaseczyński); Nowego Dworu Mazowieckiego oraz gminy Suchożebry (powiat siedlecki).

 

Szkolenie zorganizował urząd marszałkowski w ramach wdrażania „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2015–2020”.

 

– Szkolenie uświadomiło mi, jak ważną rolę w edukacji kulturalnej mają nowoczesne narzędzia informacyjne, umiejętne tworzenie i dobranie gier, najnowsze technologie i aplikacje mobilne. Dowiedziałam się, jak z nich korzystać i skąd czerpać inspirację. Myślę, że przekładając na swoją pracę informacje i umiejętności zdobyte podczas szkolenia zaskoczę odbiorców propozycji kulturalnej naszej gminy niejednokrotnie – podkreśla jedna z uczestniczek warsztatów. Doceniam też inny aspekt spotkania – integrację środowiska animatorów oraz poznanie pięknych zakątków Mazowsza – dodaje.

 

Liczba wyświetleń: 196

powrót