Aktualności

Świętujemy Dzień Europy

2018.05.09 10:55 , aktualizacja: 2018.05.11 13:41

Autor: oprac. na podst. mat. Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (ec.europa.eu/poland), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Flaga Unii Europejskiej powiewa na maszcie źródło: pixabay.com

W Polsce 9 i 12 maja w wielu miastach odbędą się debaty, spotkania, koncerty i pikniki. Ich wspólnym łącznikiem jest wzmocnienie poczucia przynależności do wspólnej europejskiej rodziny oraz podkreślenie znaczenia dziedzictwa kulturowego jako kluczowego elementu różnorodności kulturowej Wspólnoty.

 

Unia Europejska ogłosiła 2018 r. Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością” – pod tym hasłem przez cały rok organizowane są wydarzenia, których ideą jest wzmocnienie poczucia przynależności do wspólnej przestrzeni europejskiej i przybliżenie społeczeństwu dziedzictwa kulturowego, rozwijającego się dzięki zaangażowaniu i kreatywności kolejnych pokoleń mieszkańców Europy.

Spotkanie organizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce będzie okazją do dyskusji na temat takich wartości Wspólnoty, jak solidarność, zrównoważony rozwój czy innych istotnych aspektów pełniących ważną rolę w budowaniu przyszłości Europy.

 

Atrakcje dla najmłodszych i całych rodzin

W Warszawie zaplanowano dwa główne wydarzenia:

  • Dzień Otwarty – 9 maja br. (wtorek), 11.30–14.30, przed siedzibą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, na ul. Jasnej 14/16a w Warszawie – można dowiedzieć się więcej na temat dziedzictwa kulturowego zjednoczonej Europy, a także wziąć udział w zaplanowanych w tym dniu aktywnościach (m.in. podróż po europejskich ikonach architektury dzięki fotobudce z green boxem, udział w tanecznym Flash Mobie, w którym jako podkład muzyczny wykorzystana będzie „Oda do Radości” – oficjalny hymn Unii Europejskiej),
  • Miasteczko Europejskie – 12 maja br. (sobota), 10.00–15.00, Krakowskie Przedmieście – rodzinny piknik europejski.

Działania informacyjne, animacje i konkursy prowadzone w namiotach Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej będą nawiązywać do dziedzictwa kulturowego. W punkcie Komisji Europejskiej uzyskamy informacje m.in. o możliwości pracy, studiowania i podróżowania w Europie. Każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę o polskim, a także europejskim dziedzictwie kulturowym, startując w teleturnieju „Gra o Dziedzictwo”. Za pomocą drukarek 3D będzie można rozwinąć swoje umiejętności rzemieślnicze i wykonać własną wersję najbardziej znanych obiektów kultury europejskiej. Okazją na sprawdzenie kreatywności będzie stworzenie własnego dzieła sztuki na bawełnianych T-shirtach przy pomocy szablonów z ludowymi wzorami łowickimi i kurpiowskimi. Warto również zobaczyć i zagłosować na najlepszy film na temat dziedzictwa kulturowego przygotowany przez młodych youtuberów, biorących udział w konkursie „EuropeForCulture Challenge”.

Liczba wyświetleń: 392

powrót