Aktualności

Święto Konstytucji 3 maja

2018.05.04 10:25 , aktualizacja: 2018.05.04 11:05

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek Adam Struzik składa wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego Marszałek Adam Struzik...
  • Marszałek Adam Struzik i dyrektor Delegatury UMWM w Płocku Tomasz kominek przed pomnikiem Władysława Broniewskiego, Marszałek Adam Struzik i...
  • Na zdjęciu widać ustawionych w dwóch rzędach ludzi trzymających sztandary. Na wprost widać ołtarz Poczty sztandarowe podczas...

W tym roku, 3 maja, minęła 227. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Z tej okazji w Płocku odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Uczestniczył w nich m.in. marszałek Adam Struzik.

 

– Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 r. została ustanowiona dla dobra powszechnego, dla ocalenia naszej ojczyzny i jej granic. Miała stać się podstawą ugruntowania wolności i naprawy Rzeczypospolitej, zarówno w wymiarze ustrojowym, jak i społecznym. Wspomnienie tej historycznej daty jednoczy nas wokół tego, co w życiu narodu najważniejsze. Radość trwała niespełna rok. Ustawa nie zdążyła zakorzenić się w polskim systemie politycznym, stała się jednak świadectwem woli ratowania ziemi ojców, przykładem postawy obywatelskiej, wskazaniem moralnym i duchowym. Musimy pamiętać, że Konstytucja Majowa to wielkie dzieło naszej myśli prawniczej, to dowód na to, że dbałość o państwo może zwyciężyć – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego. Następnie delegacje i poczty sztandarowe przeszły do płockiej katedry, gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy uroczystości przeniosły się pod Płytę Nieznanego Żołnierza, gdzie również kwiaty złożyły delegacje kombatanckie, płoccy parlamentarzyści, władze miasta, partie polityczne, szkoły i instytucje.

 

Liczba wyświetleń: 470

powrót