Aktualności

Dla Niepodległej – impreza plenerowa w Muzeum Wsi Radomskiej

2018.04.30 11:05 , aktualizacja: 2018.04.30 11:58

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Ponad głowami ludzi unoszą się wypuszczone balony w kolorze białym i czerwonym. Widowiskowo wyglądały też...
  • Marszałek wita się z aktorami odgrywającymi widowisko historyczne Widowisko odgrywali aktorzy...
  • Na pierwszym planie marszałek Adam Struzik przegląda książkę. Muzeum znane jest z...
  • Na pierwszym planie żołnierz celuje ze strzelby w nadjeżdżającego na koniu jeźdźca Ludność chłopska brała...
  • Koń z jeżdżcem na grzbiecie widowiskowo stoi na tylnych nogach. Widok aktorów z grupy...

Otwarciem wystawy „By żyć w Polsce. Chłopi w walce, obronie i budowie Niepodległej”, widowiskiem historycznym oraz piknikiem rodzinnym Muzeum Wsi Radomskiej uczciło jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

 – W historii naszego kraju nie brakowało trudnych, dramatycznych okresów dziejowych. Trzy rozbiory, liczne powstania, II wojna światowa – to tylko niektóre wydarzenia, jakie zaważyły na losach Polski. Jednak Polacy nigdy się nie poddawali w swych staraniach o wolność. Po trzech rozbiorach i 123 latach zaborów nastąpiło upragnione odrodzenie  niezawisłego  państwa  polskiego. Obchodzona w tym roku setna rocznica odzyskania Niepodległości jest okazją do wielkiej radości, ale i refleksji nad naszą trudną historią i ludźmi, którzy przelali krew i oddali życie w walce o wolną Ojczyznę – powiedział marszałek Adam Struzik.                                      

Wystawa przygotowana przez muzeum pokazuje szeroki wymiar zagadnień związanych z tematem walk o niepodległość. Zwiedzający poznają wkład ruchu chłopskiego w odzyskanie wolności – zaangażowanie w działalność organizacji i związków politycznych, wojskowych i społecznych, udział w walce o kształt granic nowej Polski. Podjęto też problematykę sytuacji chłopskiej po odzyskaniu niepodległości oraz udział tej warstwy społecznej w życiu politycznym kraju.

 

Na własne oczy

Goście odwiedzający w tym dniu muzeum stali się też świadkami widowiska historycznego „Obywatele 1918”. Pokazywało ono epizody z życia mieszkańców wsi polskiej, ze szczególnym wyeksponowaniem wsi radomskiej, w latach I wojny światowej i walk o granice Rzeczypospolitej. Sceny z udziałem aktorów i rekonstruktorów odwoływały się do konkretnych wydarzeń historycznych oraz losów bohaterów historycznych, w tym Wincentego Witosa.

 

20 lecie współpracy z samorządem            

Uroczystości stały się okazją na otwarcie wystawy plenerowej „20 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego”. 18 plansz ukazuje rozbudowę i modernizację placówki, wydawnictwa, zorganizowane imprezy i najciekawsze projekty, a także przyznane nagrody i wyróżnienia.W uroczystościach wzięła też udział Bożenna Pacholczak, wiceprzewodnicząca sejmiku oraz Zbigniew Gołąbek, radny województwa.

 

Liczba wyświetleń: 381

powrót