Aktualności

„Mazowieckie drogi do Niepodległej” – ogólnopolska konferencja naukowa

2018.04.26 15:10 , aktualizacja: 2018.04.27 10:02

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Prof. zw. dr hab. ks. Jan Śledzianowski i marszałek Adam Struzik Prof. zw. dr hab. ks. Jan...
  • Zdjęcie widowni. Na pierwszym planie marszałek Adam Struzik słuchający wykładu Jednym ze słuchaczy był...
  • Jerzy Piotrowski, kierownik Małego Miasta w Bieżuniu stoi przy ambonie i przemawia do gości Gości wprowadził w tematykę...
  • Ks. prof. Jan Śledzianowski przy mównicy wygłasza referat o roli północnego Mazowsza O drodze północnego...
  • Siedziba Muzeum Małego Miasta w Biezuniu (biały dworek z czerwonym dachem) Siedziba Muzeum Małego...

To wyjątkowy jubileusz dla wszystkich Polaków. Zorganizowana przez Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, konferencja upamiętniła mazowiecki wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wśród uczestników był marszałek Adam Struzik.

 

 – Wszyscy powinnyśmy czcić pamięć o walkach naszych rodaków o odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności. Ma to ogromne znaczenie dla budowania świadomości narodowej. W tym świetle bardzo ważne jest podkreślanie wydarzeń, które zadecydowały wtedy o przyszłości Mazowsza, a tym samym kształcie Rzeczypospolitej Polskiej. Dzisiejsza konferencja to doskonała okazja do omówienia losów mazowieckiej społeczności i zwrócenia uwagi na postawę rodaków, których odwaga przyczyniła się do zwycięstwa – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

O Mazowszu w czasie odzyskiwania niepodległości

Tematyka konferencji dotyczyła nie tylko wydarzeń z 1918 r., ale także lat poprzedzających tę historyczną datę oraz okresu późniejszego. Wymieniono doświadczenia i stan badań z ośrodków akademickich i muzealnych z całej Polski. Uczestnicy zapoznali się z dotychczasowymi osiągnięciami naukowymi – m.in. różnymi aspektami wydarzeń historycznych, które złożyły się na odzyskanie przez Polskę niepodległości w roku 1918 ze szczególnym naciskiem na obszar Północnego Mazowsza (I wojna światowa, wojna polsko-bolszewicka, działalność Polskiej Organizacji Wojskowej).

 

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Weterynarii Wiesławy i Waldemara Krzyżewskich w Przasnyszu.

 

Ci, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu, a są zainteresowani tematem, również będą mogli zapoznać się z wygłoszonymi referatami. Muzeum planuje wydanie kolejnego numeru Bieżuńskich Zeszytów Historycznych, które będą poświęcone m.in. tematyce odbudowy państwowości polskiej na północnym Mazowszu oraz bohaterom tamtych dni.

 

Liczba wyświetleń: 395

powrót