Aktualności

Eliminacje do II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej

2018.04.18 09:20 , aktualizacja: 2018.04.19 11:39

Autor: Dagmara Jaworska-Bednarek (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Scena udekorowana barwami narodowymi i godłem Koncert "Niepodległej -...
  • Uroczystość w sali gimnastycznej Publiczność koncertu, fot....
  • Otwarcie festiwalu Przemawia Starosta...
  • Obok Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński Elżbieta Lanc gratuluje...
  • Zdjęcie pamiątkowe Elżbieta Lanc gratuluje...

W ogólnopolskie obchody stulecia niepodległej Polski włączyła się Ostrów Mazowiecka. Mieszkańcy i przyjezdni mieli okazję wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych podczas eliminacji do II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej.

 

Festiwal z misją

Ogólnopolski Festiwal Pieśni Legionowej powołano w październiku 2016 r. Swoją ideą  nawiązuje do niezapomnianej roli, jaką odegrały Legiony Polskie w dziejach naszgo narodu. Służy popularyzacji i upowszechnianie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych tradycji legionowej.

W przeglądzie wzięło udział piętnastu uczestników – uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjalnych, którzy zaprezentowali swoje talenty wokalne. Uczestnicy otrzymali podziękowania, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Prezentację zakończył koncert pt. „Niepodległej – ballady i pieśni” w wykonaniu Magdaleny Tunkiewicz i Wojciecha Bardowskiego.

 

Siła muzyki

Członek zarządu Elżbieta Lanc podziękowała młodzieży za zaangażowanie i pogratulowała udanych występów.

– Muzyka jest tą dziedziną sztuki, która niezwykle silnie przemawia do odbiorców. Potrafi oddać nastroje, uczucia, porusza najgłębsze pokłady wrażliwości u słuchaczy. Szczególnie zaś obcowanie z pieśniami, które towarzyszyły Polakom podczas zrywów patriotycznych i w czasie ważnych okresów dziejowych, daje poczucie uczestnictwa w czymś wyjątkowym. Skłania do refleksji nad naszą historią i kształtującą się na przestrzeni wieków kulturą. Dzisiejszy konkurs to inicjatywa zasługująca na wielkie uznanie. Nawiązuje do jednego z najdonioślejszych i zarazem najradośniejszych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny. Popularyzuje ważne dla nas wartości oraz zachęca do pielęgnowania ich i przekazywania kolejnym pokoleniom – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

Liczba wyświetleń: 244

powrót