Aktualności
Jubileusz Państwowego Zakładu Higieny
Podczas uroczystej gali z okazji 100 lat działalności Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny członek zarządu Elżbieta Lanc przekazała władzom placówki przyznaną przez sejmik Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”.
Niezwykła historia
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny powstał w 1918 r. Jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w kraju oraz jedną z nielicznych, mającą tyle lat, ile niepodległa Polska. Wraz ze zmieniającą się sytuacją zdrowotną i polityczną kraju oraz rozwojem nauk medycznych, zmieniały się funkcje instytutu. Zawsze jednak prowadził działalność w podstawowych dziedzinach zdrowia publicznego, zarówno o charakterze praktycznym, jak i interwencyjnym, naukowym i szkoleniowym. Na przestrzeni lat dzięki działaniom PZH wprowadzono w kraju ustawodawstwo dotyczące ochrony przed chorobami zakaźnymi, w tym powszechny system szczepień ochronnych.
Dla bezpieczeństwa i zdrowia Polaków
Obecnie, w oparciu o współczesną wiedzę, nowoczesne narzędzia i wieloletnie doświadczenie, instytut prowadzi szkolenia dotyczące zdrowia publicznego, epidemiologii i mikrobiologii. Jego zadaniem jest ochrona zdrowia ludności poprzez walkę z chorobami cywilizacyjnymi i tymi nowo pojawiającymi się, zapobieganie chorobom zakaźnym i niezakaźnym a także monitoring sytuacji zdrowotnej oraz bezpieczeństwa żywności.
Placówka dysponuje Laboratorium BioSafety Level 3 (BSL-3) o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, umożliwiającym wykonywanie badań odwoławczych i szkoleń w zakresie zasad postępowania z materiałem podejrzanym o skażenie wysoce niebezpiecznymi patogenami.
Państwowy Zakład Higieny prowadzi również działalność usługową. Każdy może wykonać tu badania diagnostyczne m.in. związane z zakażeniami układu pokarmowego czy oddechowego, neuroinfekcjami, grypą, a także chorobami przenoszonymi przez kleszcze.
PZH wydaje również Atesty Higieniczne i Certyfikaty Jakości Zdrowotnej.
Słowa uznania
Gratulując władzom i pracownikom instytutu jubileuszu, członek zarządu Elżbieta Lanc podkreśliła bogaty dorobek i znakomitą renomę instytutu.
– Jestem pełna uznania dla wszechstronnej, bardzo aktywnej i owocnej działalności Państwa instytucji, jej ożywionej współpracy z wiodącymi organizacjami i ośrodkami naukowymi w kraju i na świecie oraz wypracowanych sukcesów, dzięki którym stale poprawia się stan zdrowia Polaków, a co za tym idzie – również jakość życia – podsumowała.
Liczba wyświetleń: 221
powrót