Aktualności
Niepodległość na filmowo
2018.04.11 15:25 , aktualizacja: 2018.04.13 11:50
Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Czy dzisiaj młodzi ludzie są świadomi powagi rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości? M.in. to było tematem spotkania marszałka Adama Struzika z młodzieżą z Fundacji Okiem Kamery. Rozmawiano także o konkursie filmowym „Nie’podlegli od urodzenia”.
Włączając się w obchody
Jak kształtować postawę patriotyczną i obywatelską? W jaki sposób umacniać poczucie dumy narodowej? Jak budować postawę odpowiedzialności za losy państwa i narodu? Uczestnicy konkursu opowiedzą o tym filmem. W tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprosił dodatkowo do współpracy przy projekcie Fundację „Okiem Kamery”. Ze względu na doświadczenie pracy z młodzieżą, Fundacja ma na swoim koncie liczne nagrody i osiągnięcia. To prawdziwi pasjonaci filmu, a twórcami i pomysłodawcami projektów są dzieci. Niezwykłe zaangażowanie i talent sprawia, że produkcje, których są autorami, prezentują na pokazach filmowych, odnosząc liczne sukcesy.
– Miałem wielką przyjemność spotkać się z młodymi filmowcami z Fundacji Okiem Kamery. Aktywni, kreatywni, zaangażowani, pełni pasji – jestem spokojny o przyszłość polskiej kinematografii. Wierzę także, że nasza współpraca z fundacją przy organizacji konkursu filmowego przyniesie wymierne efekty – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Amatorski Konkurs Filmowy
Organizuje go od 2016 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Warszawską Szkołą Filmową
w Warszawie. Konkurs skierowany jest do młodych pasjonatów filmów krótkometrażowych. I edycja przebiegała pod hasłem "Od juniora do seniora", druga - "Ślady Ameryki na Mazowszu". W tym roku, ze względu na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jego temat brzmi „Nie’podlegli od urodzenia”. Szczegóły konkursu już wkrótce!
Szansa na zdobycie wiedzy i rozwój talentu
Konkurs kształtuje w młodzieży poczucie estetyki i wrażliwości artystycznej w obcowaniu ze sztuką filmową. W ramach konkursu „filmowcy”, dowolnym środkiem multimedialnym nagrywają 5 minutową notację, którą wraz z przesłaną kartą zgłoszenia, deklarują swój udział w projekcie. Używając dowolnego sprzętu multimedialnego tworzą autorski obraz wpisujący się w kanon krótkiej formy filmowej tj. notacji, teledysku, bądź animacji reklamowej. Młodzież ma również możliwość zgłębiać wiedzę. Elementem konkursu będą warsztaty operatorskie prowadzone przez wybitnego polskiego operatora filmowego oraz wykładowcę Warszawskiej Szkoły Filmowej – Andrzeja Wolfa. Aby podnieść rangę wydarzenia prowadzimy również wstępne rozmowy z Włodzimierzem Niderhous`em – dyrektorem Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Placówka, którą kieruje jest największym państwowym producentem filmowym w Polsce. Jedynym takim ośrodkiem, w którym produkuje się film na wszystkich jego etapach (od prac scenariuszowych do wykonania kopii kinowej). Być może uczestnicy naszego zadania będą mogli zgłębić wiedzę na temat np. montażu dźwięku i wszelkich prac związanych z produkcją filmu, którą realizuje się w nowoczesnym ośrodku produkcji tzw. laboratorium filmowym. To byłaby cenna lekcja…
Liczba wyświetleń: 457
powrót