Aktualności

„Zatrzymać czas”

2018.04.09 10:45 , aktualizacja: 2018.04.10 10:57

Autor: Sławomi Majcher, Stacja Muzeum, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Prace prezentuje Bożena Żelazowska Otwarcie wystawy, fot....
  • Na pierwszym planie praca Janusza Lewandowakiego Gość oglądający obrazy,...
  • Dwie kobiety oglądają obrazy Prace Krystyny Olchawy,...
  • Przemawia burmistrz Paweł Kanclerz Rozpoczęcie wernisażu, fot....

Efekt ich pracy można podziwiać w Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim, gdzie w niedzielę 8 kwietnia odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Zatrzymać czas".

 

Zachować w pamięci

Artyści wyjechali w plener w czerwcu ub.r. Inspiracji szukali na terenie Stacji Muzeum w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jego pomysłodawczynią była Bożena Żelazowska – przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

– Wybitni artyści dostali niełatwe zadanie – odkryć i uwiecznić piękno drzemiące w stalowych maszynach – zabytkowych parowozach, lokomotywach i wagonach, które są prezentowane w muzealnym skansenie. Skansenie, którego już za kilka miesięcy nie będzie, ponieważ w jego miejscu prawdopodobnie powstaną nowoczesne szklano-aluminiowe budowle... – powiedziała podczas wernisażu Bożena Żelazowska.

 

Z Mazowszem w tle

Stacja Muzeum po raz pierwszy w historii zaprosiła do współpracy artystów, którzy pod czujnym okiem komisarza Antoniego Wróblewskiego starali się utrwalić wiekowe lokomotywy i całe składy dumnie stojące na starym Dworcu Warszawa Główna. Właśnie poprzez sztukę udaje się dziś zachować w pamięci obraz zabytków przeszłości polskiego kolejnictwa, polskiej myśli technicznej XIX i XX w. „Zatrzymać czas” to artystyczna opowieść na płótnie, w rzeźbie i fotografii, inspirowana koleją. Artystów zafascynowały przepiękne pejzaże, urokliwa przyroda oraz perły architektury Sochaczewa i jego okolic: Zamek Książąt Mazowieckich czy bazylika pw. św. Jana Chrzciciela w Brochowie, gdzie został ochrzczony Fryderyk Chopin

 

Ekspozycję w Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim otworzyli: przewodnicząca Bożena Żelazowska, burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz, dyrektor Domu Kultury „Uśmiech” Alina Holk oraz kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum w Warszawie Sławomir Majcher. Niezwykłe dzieła będzie można oglądać na poplenerowej wystawie do 6 maja.

Liczba wyświetleń: 374

powrót