Aktualności

Gry i zabawy wielkanocne w Sierpcu

2018.04.03 11:05 , aktualizacja: 2018.04.05 10:55

Autor: MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Kobieta turla drewniany krążek Gra w kręga, fot. Anna...
  • Sikawkę trzyme mężczyzna w ludowym stroju Wielkanocna sikawka, fot....
  • Na huśtawce buja się dziecko Huśtawka wielkanocna, fot....
  • Muzealni goście stukają się jajkami Bicie jaj, fot. Anna Pesta

Od dawien dawna na mazowieckiej wsi poniedziałek wielkanocny był dniem zabaw, lania wody, zalotów, psot i żartów. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu co roku daje możliwość poznania swoim gościom dawnej obyczajowości związanej z tym dniem, a także całym okresem wiosennym.  Impreza Gry i zabaw wielkanocne organizowana w  Lany Poniedziałek była doskonałą okazją, by wspólnie spędzić świąteczny czas.

 

Dawne zabawy…

Tego dnia wszystkie obiekty były otwarte dla zwiedzających. Wystawa Wielkanoc na Mazowszu przyciągała bogactwem świątecznych dekoracji, potraw, mnogością barwnych pisanek i kraszanek. Głównym punktem programu były jednak dawne wiejskie zabawy wiosenne. Niewielka ilość rozrywek dostępnych dawniej dla wiejskiej młodzieży powodowała, że okres świąteczny, czas wypoczynku od ciężkiej pracy, sprzyjał zabawom towarzyskim i często kojarzeniu par. Służyły temu miedzy innymi gra w kręga, huśtawka wielkanocna, ale przede wszystkim wielka oblewanka od samego rana.

 

… atrakcyjne i dziś

W muzeum zwiedzający chętnie włączyli się w te zabawy. Zarówno starsi jak i młodsi strzelali do celu z sikawek dyngusowych, próbowali swoich sił w chodzeniu na szczudłach, toczeniu obręczy; huśtali się na ogromnej huśtawce wielkanocnej. Młodsi z kolei próbowali się w biciu jaj, szkolili w malowaniu pisanek wielkanocnych i wyklejaniu niepowtarzalnych kart świątecznych.

Rządni wiedzy turyści mogli obejrzeć prezentację  multimedialną „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”, która w ciekawy sposób opowiadała o tych najważniejszych w kalendarzu chrześcijańskim świętach. Projekcje odbywały się w sali edukacyjnej Muzeum. Mimo kapryśnej pogody muzeum odwiedziło ponad 250 osób.  

Liczba wyświetleń: 449

powrót