Aktualności

Sport na Mazowszu

2018.03.07 12:10 , aktualizacja: 2018.03.07 12:37

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Dobra wiadomość dla lubiących sport uczniów szkół podstawowych. Tylko czekać jak na Mazowszu pojawią się nowe hale sportowe, boiska, skateparki, a te zniszczone będą zmodernizowane. Jest to możliwe dzięki nowemu programowi wsparcia, który uruchomił samorząd Mazowsza. W puli jest 10 mln zł. Nabór wniosków trwa tylko do 23 marca.

 

Zapraszamy gminy i powiaty do aplikowania

Z myślą o poprawie stanu, ale też o nowych obiektach sportowych władze Mazowsza uruchomiły nowy, pierwszy od kilku lat, program wsparcia skierowany do samorządów lokalnych. W ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2018” mazowieckie gminy i powiaty mogą uzyskać środki na budowę hal, boisk, kortów tenisowych czy przystani wioślarskich.

– Statystki nie są najlepsze. Co trzeci uczeń nie ćwiczy na lekcjach wf-u, a unikające aktywności fizycznej polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Aby odwrócić ten negatywny trend, potrzebne są nakłady na nowoczesną, ale równocześnie atrakcyjną dla młodych ludzi infrastrukturę sportową, a to kosztuje i to sporo. Doskonale o tym wiedzą lokalne samorządy. Chcemy im pomóc w tym zadaniu. Dlatego na ten cel z budżetu Mazowsza przeznaczyliśmy 10 mln zł – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Samorząd Mazowsza w ciągu ostatnich kilkunastu lat na budowę, modernizację lub przebudowę obiektów sportowych na Mazowszu przeznaczył blisko 100 mln zł.

– Wachlarz inwestycji, na które można pozyskać dofinansowanie, jest bardzo szeroki. To bowiem nie tylko hale i boiska sportowe, tory rowerowe, siłownie plenerowe, ale także popularne wśród młodzieży skateparki. Bardzo nam zależy, aby jak najwięcej mazowieckich gmin i powiatów zgłosiło się do tego programu – zaprasza członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Jeszcze wiele do zrobienia

Mazowsze to dziś 746 boisk, w tym 334 piłkarskie oraz 228 kortów tenisowych, 183 stadiony i 133 sale gimnastyczne. Wciąż jest zatem wiele do zrobienia. Środki z tegorocznej puli gminy i powiaty mogą zainwestować w modernizację lub przebudowę obiektów sportowych, w tym hal i boisk, siłowni plenerowych, obiektów street workout, torów rowerowych, skateparków, kortów tenisowych, przystani wioślarskich, kajakarskich i żeglarskich, lodowisk czy placów sportowo-rekreacyjnych. Warto podkreślić, że katalog obiektów jest bardzo szeroki i nie ma charakteru zamkniętego. Wsparcie można uzyskać także na zakup i montaż trwałych urządzeń sportowych, takich jak trybuny, zaplecza szatniowo-sanitarne, ogrodzenia, oświetlenie czy piłkochwyty. Zgłaszane zadania powinny być jednoetapowe i zrealizowane do końca tego roku. Każdy powiat bądź gmina może złożyć najwyżej dwa wnioski. Maksymalne wsparcie może wynieść do 75 proc. kosztów kwalifikowanych zadania, nie więcej jednak niż 200 tys. zł.

 

Informacje o programie

Regulamin oraz szczegóły konkursu można znaleźć na www.mazovia.pl – zakładka „edukacja i sport”

Liczba wyświetleń: 1004

powrót