Aktualności

Lekcja WOS-u z marszałkiem

2018.02.13 14:15 , aktualizacja: 2018.02.14 12:11

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • marszałek stoi i uśmiecha się do uczniów Marszałek Adam Struzik z...
  • grupa wraz z marszałkiem Na zakończenie spotkania...
  • Izabela stelmańska z mikrofonem w dłoni opowiada o Mazowszu Prezentację o Mazowszu...
  • uczniowie siedzą w sali konferencyjnej Młodzież chętnie zadawała...
  • uczniowie słuchają wystąienia dyrektor Stelmańskiej W spotkaniu wzięli udział...

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 303 im. Fryderyka Chopina w Warszawie odwiedzili dziś urząd marszałkowski, by w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie dowiedzieć się czegoś na temat samorządu województwa.

 

 

Niecodzienna lekcja

Uczniowie poznali wiele ciekawostek o województwie. Specjalną prezentację dotyczącą naszego regionu omówiła zastępca dyrektora departamentu kultury promocji i turystyki Izabela Stelmańska. Goście dowiedzieli się. z niej m.in jakimi symbolami posługuje się Mazowsze, skąd pochodzi nazwa regionu. Poznali czynniki wpływające na atrakcyjność regionu i jego dynamiczny postęp. Otrzymali także garść informacji o potencjale przyrodniczo-kulturalnym, jakim dysponuje nasz region. Na zakończenie zmierzyli się z krótkim testem, który zdali bezbłędnie.

 

W ogniu pytań

Tematykę samorządności przybliżył gościom marszałek Adam Struzik, który w kilku słowach przedstawił zadania zarządu województwa. Młodzież najbardziej interesowało, jakie obowiązki ma marszałek? Czy przysługuje mu urlop? Jakie ma hobby? Ile zarabia? Czy trudno jest się dostać do sejmiku? I czy, będąc w ich wieku, wiedział już kim zostanie w przyszłości? Gości najbardziej zaskoczyła odpowiedź, na ostatnie pytanie, a dokładnie informacja, że marszałek województwa mazowieckiego z wykształcenia jest… lekarzem.

 

– Studiowałem medycynę, choć będąc w Waszym wieku, marzyłem o dziennikarstwie. Zastanawiałem się też nad zawodem prawnika. Zawsze jednak byłem aktywny społecznie – udzielałem się w samorządzie szkolnym, a w czasie studiów prowadziłem koło literackie i występowałem w teatrze amatorskim. No i nigdy nie rozstawałem się z książką. Was też do tego zachęcam, choć wiem, że w dobie smartfonów i wszechobecnej elektroniki sięganie po książkę nie jest powszechne. Czytajcie jak najwięcej, to naprawdę procentuje – zaakcentował marszałek Adam Struzik.  

Liczba wyświetleń: 737

powrót