Aktualności

Europa. Zintegrowany rynek gazu i branża kosmiczna

2018.02.09 11:55 , aktualizacja: 2018.02.28 11:21

Autor: Roman Adamczyk, Bruksela, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

źródło: pixabay.com

Obrady Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii ENVE skoncentrowały się wokół problematyki wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego. Była to wstępna dyskusja dotycząca przygotowywanej dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Udział w niej wziął marszałek Adam Struzik.

 

Rynek gazu ziemnego w UE

Ukierunkowywany jest od 20 lat na jego integrację, bezpieczeństwo dostaw oraz korzyści dla konsumentów związane z liberalizacją oferty i zapewnieniem swobodnego dostępu do infrastruktury. Dyrektywa unijna wprowadza zmianę pojęcia „połączenia wzajemne”. Przepisy UE, mające zastosowanie do gazociągów przesyłowych, które łączą dwa państwa członkowskie lub większą ich liczbę i wchodzą w obszar definicji tego pojęcia, nie miały zastosowania do takich gazociągów przechodzących przez terytorium UE. Dzięki proponowanym zmianom przepisy będą miały zastosowanie do gazociągów do i z państw trzecich, w tym do istniejących i przyszłych gazociągów, do granicy terytorium podlegającego jurysdykcji UE. Przedstawiciel Komisji Europejskiej podkreślił, że dyrektywa ma obejmować funkcjonowanie gazociągów, rynku gazu i bezpieczeństwa dostaw. Pomija wpływ na środowisko i sprawy techniczne.

 

Kosmos – inwestycja przyszłości

Technologie kosmiczne odgrywają jedną z kluczowych ról w gospodarce. Zwiększają jej konkurencyjność i innowacyjność. W Brukseli dyskutowano, w formie okrągłego stołu, z przedstawicielami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Komisji Europejskiej i stowarzyszeń na temat „Wzrostu innowacji i inwestycji w regionach Europy – możliwości przestrzeni kosmicznej”. Omawiano, m.in. funkcjonujące już projekty: Galileo (globalny system nawigacji satelitarnej), Copernicus (system obserwacji ziemi) i Egnos (europejski system satelitarny wspomagający systemy GPS i GLONASS).

System Galileo jest dokładniejszy niż GPS – podaje dane z dokładnością do 20 cm (GPS do 1 m). Copernicus miał ostatnio duży udział w obserwacji i ostrzeżeniach przed huraganem w USA. Egnos z powodzeniem sprawdza się, zwłaszcza na lotniskach regionalnych, w naprowadzaniu samolotów.

Województwo mazowieckie jest członkiem Nereusa[1]. Aktywnie uczestniczy we wszystkich jego projektach. We władzach stowarzyszenia jest przedstawiciel urzędu marszałkowskiego.

 

[1] Sieć Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne (Network of European REgions Using Space Technologies) z siedzibą w Brukseli. Członkami Nereusa jest 26 regionów UE z dziewięciu europejskich krajów wykorzystujących technologie kosmiczne. Ideą wspólnej pracy stowarzyszenia non-profit jest zapewnienie lepszej eksploatacji technologii kosmicznych na obszarze wszystkich regionów europejskich.

Liczba wyświetleń: 290

powrót