Aktualności
Na ludową nutę
2018.01.29 15:35 , aktualizacja: 2018.01.30 10:57
Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- Śpiewają „Marysieńki”...
- Wicemarszałek Janina Ewa...
- Na ludową nutę (fot.Joanna...
- Publiczność dopisała -...
Na II Kabaretowo-Biesiadnym Przeglądzie Zespołów Ludowych „Szpacze Trele-Morele” prezentowały się licznie zespoły z Mazowsza.
– Kultura to bezcenne dziedzictwo narodowe współtworzące naszą tożsamość. Jest wartością, którą należy pielęgnować, wspierać, rozwijać i wzbogacać. Dlatego organizacja wszelkich przedsięwzięć propagujących działalność artystyczną oraz umożliwiających utalentowanym twórcom zaprezentowanie się przed szerszą publicznością zasługuje na słowa uznania – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Promocja lokalnego folkloru
W świetlicy wiejskiej w Starych Szpakach (pow. łosicki) umiejętności artystyczne zaprezentowały zespoły: „Jarzębina” z Paszenek, „Adele i Modele” z Platerowa, „Sąsiadeczki” z Kobylan, „Alebabki” z Pruszyn-Pieńków, „Zakrze śpiewa” z Zakrza, „Mielniczanie” z Mielnika, „Korniczanie” z Kornicy, „Marysieńki” ze Szpaków, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej z Łosic oraz „Kapela Podlaska”. Oprócz regionalnych przyśpiewek prezentowały również barwne ludowe stroje.
Jubileusze
Podczas przeglądu, 30-lecie istnienia obchodził zespół „Marysieńki”. Powstał w 1988 r. – na zebraniu Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach kobiety postanowiły spotykać się raz w tygodniu, żeby pośpiewać, jak mówią z potrzeby serca. W repertuarze znalazły się piosenki, których nauczyły się od starszego pokolenia z rodzinnej wioski, same również układały teksty. Większość kobiet w zespole miała na imię Maria, stąd też nazwa zespołu. W 1990 r. „Marysieńki” nawiązały współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kornicy. W nowych strojach, ze specjalnym repertuarem rozpoczęły wyjazdy na występy. Obecnie zespół liczy 14 członków.
Liczba wyświetleń: 550
powrót