Aktualności

Na ludową nutę

2018.01.29 15:35 , aktualizacja: 2018.01.30 10:57

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • zespół „Marysieńki” podczas występu Śpiewają „Marysieńki”...
  • Na pierwszym planie znajduje się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska składająca życzenia, w tle zespół „Marysieńki” Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Zdjęcie przedstawia występ zespołu ludowego Na ludową nutę (fot.Joanna...
  • Zdjęcie przedstawia salę w świetlicy wiejskiej wypełnioną uczestnikami przeglądu zespołów ludowych Publiczność dopisała -...

Na II Kabaretowo-Biesiadnym Przeglądzie Zespołów Ludowych „Szpacze Trele-Morele” prezentowały się licznie zespoły z Mazowsza.

 

– Kultura to bezcenne dziedzictwo narodowe współtworzące naszą tożsamość. Jest wartością, którą należy pielęgnować, wspierać, rozwijać i wzbogacać. Dlatego organizacja wszelkich przedsięwzięć propagujących działalność artystyczną oraz umożliwiających utalentowanym twórcom zaprezentowanie się przed szerszą publicznością zasługuje na słowa uznania – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Promocja lokalnego folkloru

W świetlicy wiejskiej w Starych Szpakach (pow. łosicki) umiejętności artystyczne zaprezentowały zespoły:  „Jarzębina” z Paszenek, „Adele i Modele” z Platerowa, „Sąsiadeczki” z Kobylan, „Alebabki” z Pruszyn-Pieńków, „Zakrze śpiewa” z Zakrza, „Mielniczanie” z Mielnika, „Korniczanie” z Kornicy, „Marysieńki” ze Szpaków, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej z Łosic oraz „Kapela Podlaska”. Oprócz regionalnych przyśpiewek prezentowały również barwne ludowe stroje.

 

Jubileusze

Podczas przeglądu, 30-lecie istnienia obchodził zespół „Marysieńki”. Powstał w 1988 r. – na zebraniu Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach kobiety postanowiły spotykać się raz w tygodniu, żeby pośpiewać, jak mówią z potrzeby serca. W repertuarze znalazły się piosenki, których nauczyły się od starszego pokolenia z rodzinnej wioski, same również układały teksty. Większość kobiet w zespole miała na imię Maria, stąd też nazwa zespołu. W 1990 r. „Marysieńki” nawiązały współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kornicy. W nowych strojach, ze specjalnym repertuarem rozpoczęły wyjazdy na występy. Obecnie zespół liczy 14 członków.

Liczba wyświetleń: 542

powrót