Aktualności

Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa PW

2018.01.26 12:50

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

marszałek rektor i dyrektor delegatury w płocku trzymają symboliczny czek Projekt płockiej...
marszałek podpisuje umowę Podpisanie umowy to...

Filia Politechniki Warszawskiej w Płocku stawia na innowacje. Już niebawem powstanie tu Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa, w którym prowadzone będą prace badawczo-rozwojowe na potrzeby gospodarki. Skorzystają nie tylko naukowcy, ale i przedsiębiorcy.

 

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma ponad 3,5 mln zł unijnego dofinansowania w ramach RPO WM 2014–2020. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz prorektor Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński.

 

Do czego posłuży?

Laboratorium będzie regionalnym zapleczem do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w obszarze konstrukcji materiałów budowlanych oraz budowy i eksploatacji urządzeń i systemów mechanicznych. Niezbędną do zakupu aparaturę uczelnia określiła na podstawie analizy potrzeb lokalnych przedsiębiorstw oraz własnych. To pozwoli na stworzenie oferty dopasowanej do wymagań rynku. Firmy będą mogły zarówno zlecać przeprowadzenie specjalistycznych badań naukowcom, jak też przeprowadzać je samodzielnie, korzystając z infrastruktury laboratorium na zasadzie wynajmu.

 

Placówka powstanie w oparciu o potencjał badawczy i kadrowy Instytutu Inżynierii Mechanicznej i Instytutu Budownictwa. Będzie wyposażona m.in. w mikroskop elektronowy, mikroskop metalograficzny z kamerą cyfrową, analizator i rejestrator jakości zasilania energią elektryczną, twardościomierz uniwersalny i mikrotwardościomierz, drukarkę 3D czy też piec laboratoryjny. Uczelnia wykorzysta zaplecze do realizacji agendy badawczej w pięciu obszarach: materiałów konstrukcyjnych, systemów fotowoltaicznych, oprysku roślin, silników oraz paliw płynnych, a także badań nad technikami kształtowania elementów maszyn.

 

Kto sfinansuje?

Projekt pn. „Utworzenie Centralnego Laboratorium Mechaniki i Budownictwa w Płocku” otrzyma dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020 w wysokości 3,5 mln zł. Jego całkowita wartość to ponad 4,6 mln zł.  

Liczba wyświetleń: 374

powrót