Aktualności

Łosice jak nowe

2018.01.24 14:10 , aktualizacja: 2018.01.24 15:47

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • wizualizacja parku - widać plac, fontanę, spacerujących ludzi Odnowiony park będzie...
  • Zdjęcie przedstawia wizualizację parku. Tereny zielone będą okalać część rekreacyjną. Na przeciwległych końcach powstanie plac zabaw i scena. Wizualizacja parku im....
  • Przedstawiciele zarządu województwa oraz burmistrz Łosic podpisują symboliczny czek Teraz tylko czekać...

Miasto przejdzie gruntowną rewitalizację. Nowy park, przebudowane ulice i odnowione przedszkole sprawią, że Łosice zyskają na atrakcyjności. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz Mariusz Kucewicz, burmistrz miasta i gminy Łosice.

 

– Dzięki pozyskanym środkom odnowiony park w Łosicach stanie się wizytówką tego miasta, a wyremontowane przedszkole i ulice znacznie poprawią komfort życia mieszkańców. Cieszę się, że Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera inwestycje mające na uwadze potrzeby lokalnej społeczności. Realizacja projektu zwiększy także atrakcyjność naszego województwa na turystycznej i gospodarczej mapie Polski – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Park pełen atrakcji

Projekt zakłada trzy działania rewitalizacyjne. Pierwszy będzie polegał na zagospodarowaniu parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka przy ul. Rynek. Będzie on teraz pełnił dwie funkcje – rynku i parku. Zyska też zupełnie nowe oblicze – powierzchnia parku zostanie utwardzona, pojawią się nowe murki i trawniki. W centralnej części rynku stanie fontanna, wybudowany będzie również podest pełniący rolę sceny. Pojawi się odpowiednie oświetlenie oraz architektura ogrodowa.

– Nowy plac będzie pełnił funkcje rekreacyjne i sportowe, przyciągnie tych, którzy chcą zażyć sportu, rozrywki czy po prostu odpocząć w miejscu pełnym zieleni – zauważyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Coś dla maluchów

Rozbudowa i kompleksowy remont dotyczą też Przedszkola Samorządowego nr 2 w Łosicach. Na dzieci czekać będzie nie tylko nowe wyposażenie, lecz także zwiększona liczba oddziałów z czterech na sześć. Z korzystania z placówki nie będą także miały problemu osoby z niepełnosprawnościami – planuje się dostosowanie budynku do ich potrzeb.

– Etap przedszkolny jest niezwykle istotny dla rozwoju najmłodszych, dlatego tak ważne jest zapewnienie dzieciom odpowiednich warunków do zabawy i nauki. Jednym z naszych priorytetów jest wspieranie rodziny, także w obszarze opieki nad dziećmi. Wiąże się z tym wsparcie finansowania budowy nowych placówek przedszkolnych lub modernizacji i rozbudowy juz istniejących przedszkoli – dodaje Elżbieta Lanc.

 

Lepszy dojazd

Dzięki funduszom unijnym poprawi się również dojazd do mieszkań i lokali usytuowanych przy dwóch ulicach powiatowych w Łosicach – Majora Zenona i 11-go Listopada. Zmieni się konstrukcja jezdni, pojawią się zjazdy, chodniki oraz parkingi, a także sieć kanalizacji deszczowej.

 

Realizację tego projektu umożliwi dofinansowanie unijne w kwocie przeszło 6 mln zł z Działania 6.2 Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych (RPO WM 2014–2020). Nabór ogłosiła i przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

Liczba wyświetleń: 719

powrót