Aktualności

Wyrzeźbione z sercem

2018.01.12 10:40 , aktualizacja: 2018.01.12 12:46

Autor: Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • „Drewniany motocykl,...
  • „Drewniany sedes” – Mariusz...
  • „Quad” – Adam Słowik, arch....

Takie rzeźby powstają w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce Letnisku, która do tej pory należała do powiatu kozienickiego. Teraz pieczę nad nią przejął samorząd województwa.

 

Szkoła drzewna i leśna

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku już od ponad 65 lat kształci w zawodach związanych ze stolarstwem, obróbką i technologią drzewa. Placówka, powszechnie znana jako szkoła drzewna, oficjalnie przeszła pod auspicje samorządu Mazowsza. W uroczystym przekazaniu udział wziął marszałek Adam Struzik oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

 

– Szkoła w Garbatce-Letnisku jest unikalna w skali kraju. Kształci w kierunkach, może dziś mało popularnych, ale istotnych dla gospodarki naszego regionu. Stąd nasza decyzja o jej przejęciu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Z tradycjami, ale bardzo nowocześnie

Szkoła łączy tradycję z nowoczesnością. Jest kameralna, przychylna i życzliwa uczniom. Panuje tu domowa atmosfera, a także niepowtarzalny klimat – powszechnie uważa się ją za najlepszą szkołę stolarską w Polsce. To prawdziwa kuźnia rzemiosła stolarskiego. Dzięki współpracy szkoły z takimi markami jak: FESTOOL, CNS Solution, portalem Dłuta.pl uczniowie mają dostęp do najnowocześniejszych technologii stosowanych w przemyśle drzewnym – mogą korzystać z profesjonalnego sprzętu do ręcznej i zmechanizowanej obróbki drewna, jak również z lakierni z suchą ścianką lakierniczą i frezarką CNC. Uczniowie uczą się programowania maszyn i urządzeń CNC. Mogą uczestniczyć w szkoleniach z obsługi elektronarzędzi marki FESTOOL pod kierunkiem najlepszych specjalistów w Polsce. Wychowankowie szkoły osiągają sukcesy zawodowe już podczas nauki.

 

Sukcesy wychowanków

Od prawie dziesięciu lat Zasadniczą Szkołę Zawodową (kształcenie w zawodach: stolarz, cieśla, dekarz, plecionkarz) i Technikum Drzewne (kształcenie w zawodzie technika technologii drewna) rozsławiają sukcesy uczniów zdobyte na Międzynarodowych Targach Poznańskich – na  najbardziej prestiżowych branżowym ogólnopolskim konkursie dla uczniów i studentów szkół drzewnych „Wyczarowane z drewna”, zdobywając pięciokrotnie pierwsze miejsce i osiem wyróżnień.

 

Zespół szkół kształci także na profilu leśnym, policyjnym i penitencjarnym, który przygotowuje do pracy w służbie więziennej.

 

 

Artykuły powiązane

Wyczarowane z drewna

29-10-2018
Gośćmi marszałka byli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku. Placówka kształci w zawodach związanych ze stolarstwem, obróbką i technologią drzewa.
więcej

Liczba wyświetleń: 690

powrót