Aktualności
Szopki inne niż wszystkie
2017.12.11 11:00 , aktualizacja: 2017.12.12 12:56
Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Znamy laureatów konkursu „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”. Inicjatywa skierowana była do dzieci i młodzieży z terenu Mazowsza w wieku od 6 do 16 lat. Zwycięzcy otrzymali sprzęt elektroniczny, sportowy i turystyczny.
Jak powstawały szopki?
Do udziału w rywalizacji zgłoszono 143 prace z 33 instytucji kultury i placówek oświatowych regionu Mazowsza. Uczestnicy mieli niełatwe zadanie. Musieli w prostej miniaturze szopki, z pomocą kilku postaci zwierząt i ludzi, pokazać historię związaną z Bożym Narodzeniem. Do stworzenia przestrzennej konstrukcji należało wykorzystać materiały pochodzenia naturalnego (drewno, rośliny suszone, produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, plastelina, glina, masa solna) lub surowce wtórne (plastik, metal, karton, makulatura, szkło, korek, guma, folia, szmaty). Wykonawcy udowodnili, że wystarczy trochę inwencji twórczej, otwarta głowa i nieco kleju, by powstały prawdziwe dzieła sztuki.
Niezwykły kunszt artystyczny
Jury brało pod uwagę walory artystyczne, estetykę wykonania, wierność tradycji szopkarskiej i trwałość. Oceniający podziwiali wysoki poziom artystyczny i staranność wykonania prac, a także pomysłowość młodych artystów. Wybrano 24 prace w 2 kategoriach technicznych oraz 4 wiekowych (6–8, 9–11, 12–13, 14–16 lat). Niezwykłe szopki można podziwiać na pokonkursowej wystawie zorganizowanej na terenie skansenu do końca lutego 2018 r.
– Konkursy organizowane przez muzeum w Sierpcu są wyjątkowym wydarzeniem zarówno dla nas, jak i uczestników. Wykonywanie szopek bożonarodzeniowych jest piękną tradycją łączącą całe rodziny. Dla dzieci to duża frajda, że mogą samodzielnie wykonać figurki i ustawić je w szopce – podkreśliła Emilia Maciejewska, mama jednego z laureatów.
Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie internetowej Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Konkurs plastyczny „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 8500 zł.
Świąteczny czas
W muzealnych chałupach i dworach szlacheckich rozpoczął się już czas świętowania. Placówka zachęca do zwiedzania wystawy pokonkursowej, a także do poznawania niezwykłego świata obrzędów i wierzeń.
Liczba wyświetleń: 377
powrót