Aktualności

Szkoła z tradycjami

2017.11.27 12:05 , aktualizacja: 2017.11.28 08:19

Autor: Joanna Wołczyńska (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Przemawia członek zarządu Rafał Rajkowski, dyrektor szkoły stoi obok i tryma dyplom Medal Pamiątkowy "Pro...
  • Scena z przedstawienia - chłopiec w todze i z piórem w dloni siedzi za biurkiem Dzięki przedstawieniu...
  • Widownia na sali, widać uczniów szkoły W uroczystości wzięła...

Już trzydzieści lat istnieje w Radomiu Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Długosza. Jak się jednak okazuje, historia placówki sięga początków XIX w.

 

Burzliwe dzieje

W roku 1817 ksiądz Nowomiejski założył w Radomiu siedmioklasową szkołę powszechną. Przez 33 lata była to szkoła koedukacyjna, później zaś podzielono ją na męską i żeńską. Do 1914 r. placówka mieściła się w prywatnym budynku – spuściźnie po Kazimierzu Wielkim. W roku 1937 pismem Radomskiego Inspektoratu przemianowano ją, dając jej nazwę: Publiczna Szkoła Powszechna Stopnia III nr 3 im. Jana Długosza. W czasie wojny i okupacji, mimo trudnych i niebezpiecznych warunków, naukę kontynuowano. Po wojnie natomiast przekształciła się w Szkołę Podstawową nr 3.

 

Niesłabnąca renoma

Szkoła cieszy się dobrą opinią władz oświatowych. Przyczyniły się do tego laury naszych wychowanków zdobywane w różnych olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Uczniowie PSP nr 3 mogą się także poszczycić sukcesami na polu sportowym, zarówno w dyscyplinach indywidualnych, jak i drużynowych. Chlubą szkoły są konkursy recytatorskie, których etap regionalny odbywa się w Teatrze Powszechnym w Radomiu.

 

Pro Masovia

Członek zarządu Rafał Rajkowski w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczył na ręce dyrektora placówki Michała Jagiełło Pamiątkowy Medal „Pro Masovia” gratulując jubileuszu.

Obchody 30-lecia istnienia szkoły to niezwykle ważny czas zarówno dla grona pedagogicznego, jak i absolwentów. Wspaniałą historię placówki pokazało nam przedstawienie, które zaprezentowali uczniowie. Dzięki niemu mogliśmy nie tylko prześledzić ogromny wkład tej szkoły w tradycję polskiego szkolnictwa, a także podziwiać wielki talent aktorski uczniów – podkreślił Rafał Rajkowski.

 

Liczba wyświetleń: 375

powrót