Aktualności
Pracownik socjalny – zawód z przyszłością
2017.11.15 14:15 , aktualizacja: 2017.11.17 10:44
Autor: Danuta Książek (MCPS), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Dzień pracownika socjalnego przypada 21 listopada. Organizując konferencję pt. „Planowanie i rozwój usług w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej”, Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej rozpoczęło świętowanie już dziś.
Po co taki zawód?
Zmiany związane z sytuacją demograficzną, modelem rodziny, przewlekłym stresem, postępem technologicznym czy zagrożenia, jakie niosą cyberprzestrzeń i uzależnienia np. od substancji psychoaktywnych – powodują, że zawód pracownika socjalnego jest coraz bardziej potrzebny.
Wymaga on nie tylko wiedzy i odpowiednich kwalifikacji zawodowych, ale przede wszystkim serca, empatii, życzliwości do pracy z drugim człowiekiem. Pracowników socjalnych możemy spotkać w sektorze pozarządowym, ochronie zdrowia lub placówkach pomocy i integracji społecznej np. w domach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej, centrach i ośrodkach pomocy społecznej.
Czas, by podziękować
Dzień Pracownika Socjalnego to wyjątkowy czas, dla wszystkich pracowników służb społecznych. Ta wieloletnia tradycja, zapoczątkowana zapisami z 1990 r., jest pielęgnowana w całej Polsce. Również samorząd Mazowsza realizujący zadania w obszarze pomocy społecznej na poziomie województwa, corocznie włącza się w obchody tego święta.
Uroczystość stałą się okazją do podziękowania i uhonorowania osób, których działania na polu pomocy społecznej są wzorem do naśladowania. Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc podziękowała wszystkim osobom wykonującym ten niełatwy zawód.
– Cieszę się, że na forum wojewódzkim mogę podziękować Państwu za wyrozumiałość, wrażliwość, codzienny trud i zaangażowanie w realizację działań na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Życzę Wam, aby wspaniała aura związana z dniem 21 listopada trwała przez wszystkie dni w roku – mówiła członek zarządu Elżbieta Lanc.
Statystyki zatrudnienia
W województwie mazowieckim od kilku lat obserwuje się zwiększenie zatrudnienia w ośrodkach pomocy społecznej (w 2016 r. wzrost wyniósł 4,7 proc. w porównaniu z 2015 r. oraz 6,8 proc. w stosunku do 2014 r.) i powiatowych centrach pomocy rodzinie (w 2016 r. w porównaniu do 2015 r. wzrost o 6,85 proc.). W mazowieckich ośrodkach pomocy społecznej, na przestrzeni lat 2014–2016, liczba pracowników socjalnych wyniosła średnio 2 387 osób[1].
[1]Biuletyn Obserwatorium Integracji Społecznej Nr 1/2017, Wyd. MCPS, Warszawa, 2017 r. s, 16
Liczba wyświetleń: 553
powrót