Aktualności

Pracownik socjalny – zawód z przyszłością

2017.11.15 14:15 , aktualizacja: 2017.11.17 10:44

Autor: Danuta Książek (MCPS), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • moment przekazania odznaczenia jednej z pań Odznaczenia „Zawsze...
  • wyróżnione osoby na scenie Okazuje się, że na Mazowszu...
  • Elżbieta Lanc odczytuje życzenia Wszystkim pracownikom...
  • nana scenie cztery kobiety w ludowym stroju pośrodku nich stoi  mężczyzna Na zakończenie...

Dzień pracownika socjalnego przypada 21 listopada. Organizując konferencję pt. „Planowanie i rozwój usług w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej”, Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej rozpoczęło świętowanie już dziś.

 

Po co taki zawód?

Zmiany związane z sytuacją demograficzną, modelem rodziny, przewlekłym stresem, postępem technologicznym czy zagrożenia, jakie niosą cyberprzestrzeń i uzależnienia np. od substancji psychoaktywnych – powodują, że zawód pracownika socjalnego jest coraz bardziej potrzebny.

 

Wymaga on nie tylko wiedzy i odpowiednich kwalifikacji zawodowych, ale przede wszystkim serca, empatii, życzliwości do pracy z drugim człowiekiem. Pracowników socjalnych możemy spotkać w sektorze pozarządowym, ochronie zdrowia lub placówkach pomocy i integracji społecznej np. w domach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej, centrach i ośrodkach pomocy społecznej.

 

Czas, by podziękować

Dzień Pracownika Socjalnego to wyjątkowy czas, dla wszystkich pracowników służb społecznych. Ta wieloletnia tradycja, zapoczątkowana zapisami z 1990 r., jest pielęgnowana w całej Polsce. Również samorząd Mazowsza realizujący zadania w obszarze pomocy społecznej na poziomie województwa, corocznie włącza się w obchody tego święta.

 

Uroczystość stałą się okazją do podziękowania i uhonorowania osób, których działania na polu pomocy społecznej są wzorem do naśladowania. Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc podziękowała wszystkim osobom wykonującym ten niełatwy zawód.

 

– Cieszę się, że na forum wojewódzkim mogę podziękować Państwu za wyrozumiałość, wrażliwość, codzienny trud i zaangażowanie w realizację działań na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Życzę Wam, aby wspaniała aura związana z dniem 21 listopada trwała przez wszystkie dni w roku – mówiła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

 

Statystyki zatrudnienia

W województwie mazowieckim od kilku lat obserwuje się zwiększenie zatrudnienia w ośrodkach pomocy społecznej (w 2016 r. wzrost wyniósł 4,7 proc. w porównaniu z 2015 r. oraz 6,8 proc. w stosunku do 2014 r.) i powiatowych centrach pomocy rodzinie (w 2016 r. w porównaniu do 2015 r. wzrost o 6,85 proc.). W mazowieckich ośrodkach pomocy społecznej, na przestrzeni lat 2014–2016, liczba pracowników socjalnych wyniosła średnio 2 387 osób[1].

 

 

 


[1]Biuletyn Obserwatorium Integracji Społecznej Nr 1/2017, Wyd. MCPS, Warszawa, 2017 r. s, 16

Liczba wyświetleń: 548

powrót