Aktualności

Wspólny zakup dla bezpieczeństwa

2017.11.14 15:25 , aktualizacja: 2017.11.15 15:54

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • Nowy wóz strażacki i poczty sztandarowe Montaż finansowy umożliwił...
  • strażacy i wicemarszałek, za nimi przekazywany samochód W uroczystym przekazaniu...
  • samochody strażackie Dotychczasowe wyposażenie...
  • samochód na placu przed strażnicą OSP Nowe auto ochotników z...
  • wicemarszałek wręcza kluczyki strażakowi Wicemarszałek Janina Ewa...

Strażacy z Kałuszyna i Siennicy wezwani do pożarów lub innych zdarzeń wyjeżdżają już nowymi samochodami bojowymi. Pierwsi pojazd otrzymali dzięki wsparciu finansowemu pochodzącemu z czerech źródeł. Drudzy – dzięki pomocy z Unii Europejskiej.

 

Skąd środki i na co?

Pojazd dla jednostki z Kałuszyna to MAN z napędem 4x4 wraz z wyposażeniem. Jego zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemuczterech podmiotów, tj.: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (300 tys. zł), Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie (140 tys. zł), Samorządu Województwa Mazowieckiego (100 tys. zł ) oraz gminy Kałuszyn (320 tys. zł). Całkowity koszt wyniósł 860 385 zł. Samochód wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt. Jego użycie w sytuacji zagrożenia zdecydowanie poprawi efektywność podejmowanych działań.

 

Druhowie z Siennicy także otrzymali ciężki wóz bojowy MAN z napędem na cztery koła. Auto wyposażone jest zestaw ratownictwa technicznego i medycznego, agregat prądotwórczy oraz pompę pożarniczą. Koszt zakupu wyniósł prawie 873 tys. zł. Blisko 340 tys. zł to środki pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał 230 tys. zł, a pozostałą kwotę przekazała gmina Siennica.

 

W uroczystym przekazaniu samochodów jednostkom uczestniczyła m.in. wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Dziękuję Wam druhowie za ofiarną służbę i niesioną pomoc poszkodowanym. Jestem przekonana, że nowe auta okażą się niezawodne, dzięki czemu podjęte interwencje będą pewne i skuteczne

– dziękowała wicemarszałek.

 

Kto otrzymał i dlaczego?

Specyfika obszaru, na którym działa jednostka z Kałuszyna (droga krajowa nr 2, zjazd z obwodnicy Mińska Mazowieckiego, droga wojewódzka nr 697) liczba zdarzeń i podejmowanych interwencji jest bardzo duża. Dzięki stałej gotowości operacyjnej jednostki oraz ogromnemu zaangażowaniu i ofiarnej pomocy druhów bardzo często strażacy z Kałuszyna uczestniczą w akcjach ratowniczych w całym powiecie mińskim. Nowe, profesjonalne wyposażenie, o które wzbogaciła się jednostka z pewnością ułatwi im podejmowanie interwencji.  

 

Jednostka OSP w Kałuszynie od 20 lat należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy ochotnicy są bardzo zaangażowani w działalność związaną z ochroną przeciwpożarową. Ponad dwudziestu z nich ma wyszkolenie podstawowe oraz specjalistyczne dotyczące ratownictwa technicznego, pierwszej pomocy i współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Siennicy powstała w 1911 r. Pierwszym sprzętem jakim dysponowała, były sikawka ręczna, beczka do wożenia wody, hydrofor, bosaki i toporki zakupione ze składek lokalnej społeczności.

 

W 1998 r. strażacy z Siennicy wspólnie z drużyną z Dąbrówki Ług (gmina Skórzec) z sukcesem reprezentowali Polskę na V Międzynarodowym Obozie Młodzieży Pożarnej w Hörby w Szwecji. Drużyna zajęła I miejsce w olimpiadzie sportowej, zdobywając puchar i II miejsce w zawodach wodno-ratowniczych.

Liczba wyświetleń: 480

powrót