Aktualności

Wolność! Niepodległość!

2017.11.14 07:00 , aktualizacja: 2017.11.15 14:44

Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • hołd poległym składają samorządowcy W imieniu samorządu kwiaty...
  • Elżbieta Lanc składa kwiaty przed pomnikiem, obok stoją harcerze Przy pomniku Wolności hołd...
  • ulicami miasta maszerują uczniowie i samorządowcy z kwiatami Przemarsz uczestników w...
  • układ taneczny  eleganckich strojach pokazują uczniowie Młodzi artyści prezentują...
  • ulicą miasta maszerują uczestnicy uroczystości Uroczysty przemarsz do...
  • przy obelisku pozujądo zdjęcia poczty sztandarowe i samorządowcy Uczestnicy obchodów oddali...
  • do zdjęcia pozują samorządowcy z księdzem Mieszkańcy powiatu...
  • W wydarzeniu nie mogło...
  • Elżbieta Lanc składa kwiaty na pomniku poległych żołnierzy, w tle uczestnicy wydarzenia Członek zarządu Elżbieta...

Rocznica odzyskania niepodległości jest wyjątkową okazją, by oddać hołd tym, którzy pełni poświęcenia walczyli o wolność Ojczyzny. W tym roku na całym Mazowszu świętowaliśmy już po raz 99.

 

Uroczystość w Węgrowie

Pamięć bohaterów, którzy nie wahali się poświęcić życia, byśmy dzisiaj żyli w wolnym kraju, uczcili m.in. mieszkańcy powiatu węgrowskiego, którym towarzyszyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości zgromadziły uczestników najpierw podczas mszy świętej w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, a później przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Tam delegacje złożyły kwiaty.

 

Tego dnia zorganizowano także sesję Rady Powiatu Węgrowskiego, podczas której zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy oraz zainaugurowali obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

 

Uroczystości chcemy oprzeć o postacie czterech wybitnych Polaków i patriotów: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa. To wokół tych czterech „ojców niepodległości Polski” będziemy prowadzić różnorodne działania. Chcemy wyrazić szacunek i oddać hołd tym wszystkim, znanym i bezimiennym, którzy nie szczędząc nieraz ofiary życia, wywalczyli niepodległość po 123 latach niewoli – podkreślił starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk.


Obchody w Kałuszynie i Mariańskim Porzeczu

Dokładnie 99 lat po tym, gdy 11 listopada Rada Regencyjna powierzyła Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo nad Polską Siłą Zbrojną, w intencji Ojczyzny modlili się mieszkańcy Kałuszyna. Zasłużonych dla narodu wspomnieli także na Placu Kilińskiego, gdzie przy Pomniku Bojownikom o Niepodległość złożyli kwiaty.

 

Spotkanie, w którym uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, wykorzystano również, by uroczyście przekazać wóz strażacki druhom-ochotnikom OSP Kałuszyn (szczegóły na ten temat w materiale Wspólny zakup dla bezpieczeństwa). Ostatnim punktem obchodów było przedstawienie „Gra o Niepodległość”, które przygotowali uczniowie gimnazjum.

 

Powiat garwoliński świętował w Mariańskim Porzeczu.

 

Niepodległość to codzienna droga do szkoły, gdzie uczymy się polskiej historii. Niepodległość to codzienne spacery i rozmowy po polsku, bez strachu, że ktoś na nas doniesie. Niepodległość to zasypianie ze świadomością, że będzie jutro. Nikt nam tej wolności nie dał za darmo i nikt nam nie dał jej na zawsze, dlatego też zawsze musimy o nią dbać i pielęgnować – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, która reprezentowała samorząd w czasie uroczystości z mieszkańcami powiatu.

 

Po eucharystii i złożeniu kwiatów przed obeliskiem Batalionów Chłopskich, świętowano w Szkole Podstawowej im. o. St. Papczyńskiego, gdzie uczniowie szkół w Siedzowie i Mariańskim Porzeczu zaprezentowali program słowno-muzycznym, a patriotyczne utwory wykonała kapela „Bocianisko”.

 

11 listopada w gminie Stoczek…

Gminne obchody Święta Niepodległości w Hucie Gruszczyno odbyły się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego. Rozpoczęły się one w miejscowej kaplicy mszą św. za Ojczyznę, którą odprawili proboszcz ks. Marek Sidoruk i ks. Adam Banaszek, który podczas poruszającej homilii rozważał słowa Johna F. Kennedy’ego: „Nie pytaj, co Ojczyzna zrobi dla Ciebie, pomyśl, co Ty możesz zrobić dla swojej Ojczyzny”.

 

Uroczysty charakter nabożeństwa podkreśliła oprawa muzyczna w wykonaniu Agnieszki Kowalskiej. Uczestniczyli w nim również nie tylko samorządowcy (samorząd województwa reprezentowała członek zarządu Elżbieta Lanc), ale także liczna młodzież wraz z zastępem harcerzy z gminy i klasą mundurową NLO w Stoczku.

 

Wszyscy wysłuchali wykładu dr. Mirosława Roguskiego „Co się działo na ziemi węgrowskiej w 1918 roku. Od utraconej do odzyskanej Niepodległości”, a także koncertu patriotycznego (dofinansowanego ze środków samorządu województwa mazowieckiego) śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej, która zachwyciła takimi utworami jak: „Białe róże”, „Inka” czy „Ave Maryja”.  Ostatnim punktem uroczystości był przemarsz do pomnika Wolności, przy którym delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.

 

… i Sadownem

Obchody rozpoczęła uroczysta Sesja Rady Gminy Sadowne, na początku której Zespół Śpiewaczy „Sadowianki” oraz wszyscy goście odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego oraz Rotę. Bukietem kwiatów wyrażono wdzięczność opiekunom grupy – Waldemarowi Cyranowi i Ewie Piórkowskiej. Przypomnijmy, że „Sadowianki” za swoją działalność artystyczną w ostatnim czasie został wyróżniony nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego.

 

Tuż po sesji uczestnicy przemaszerowali do kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie modlili się w czasie mszy za Ojczyznę, a następnie na cmentarzu parafialnym – w asyście sztandarów szkół i instytucji gminnych, warty honorowej OSP, Jednostki Strzeleckiej 5001 im. Dywizjonu Huzarów Śmierci oraz 123 Drużyny Harcerskiej „Włóczykije” – odsłonięto i poświęcono poddaną renowacji kwaterę żołnierzy bohaterów września 1939 r. Samorząd województwa reprezentowała podczas uroczystości członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Każdy człowiek chce przynależeć do jakiegoś narodu, mieć swój kraj i język – zaznacza członek zarządu Elżbieta Lanc. – Polacy długo musieli czekać na wolność. Zaborcy niszczyli nasz naród, dążąc do tego, by Polska przestała istnieć. Młode pokolenie ma szczęście, że żyje w wolnym, niepodległym kraju oraz uczy się w szkołach języka polskiego.

Liczba wyświetleń: 672

powrót