Aktualności
Liderki wybrały liderki
2017.10.11 09:00 , aktualizacja: 2017.10.11 15:39
Autor: Marcin Rzońca (RW), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Mariola Kruk, bibliotekarka i blogerka z Podkońc (gmina Rzeczniów, powiat lipski), to najaktywniejsza liderka wiejska AD 2017.
Decydujące argumenty
Komisja konkursowa złożona z samych pań, m.in. zwyciężczyń poprzednich edycji z 2013 i 2014 r., nie miała łatwego zadania. W tym roku do rywalizacji przystąpiło osiem ponadprzeciętnych kobiet, w pełni zaangażowanych w życie swoich lokalnych społeczności. Każda z nich na finałowe spotkanie przywiozła bogaty bagaż doświadczeń i sukcesów. Okazało się, że sfery ich codziennej działalności koncentrują się na pobudzaniu lokalnej aktywności, dbałości o kulturę i tradycję, integracji społecznej czy poszukiwaniu i wspieraniu produktów tradycyjnych i regionalnych.
–Już sam fakt nominacji do konkursu świadczy o pozycji liderki. Dla nas nie są ważne nagrody i zaszczyty, ale to, że zauważają nas nasi sąsiedzi, z którymi wspólnie możemy pracować na rzecz małych ojczyzn. – mówiła przewodnicząca komisji konkursowej Teresa Majkusiak (najaktywniejsza liderka z 2013 r.)
–Każda z tegorocznych finalistek ma w sobie pierwiastek liderki, miała na tyle odwagi, by przyjechać na finał, sprawdzić swoją wiedzę, a na końcu jeszcze dobrze mówić o sobie, wymieniając swoje sukcesy. To przecież nigdy nie jest łatwe – dodała członkini komisji Anna Szpura (najaktywniejsza liderka z 2014 r.).
Laureatki
Zanim komisja przystąpiła do rozmów indywidualnych oraz oceny kart zgłoszeniowych i licznych rekomendacji Panie musiały wypełnić test wiedzy o Mazowszu i PROW 2014–2020. Tytuł Najaktywniejszej Liderki Wiejskiej w 2017 roku otrzymała Mariola Kruk z gminy Rzeczniów.
Komisja doceniła trud tworzenia bloga i fanpejdża, dbałość o tradycję i kulturę, realizowane projekty i działania dokumentalistyczne przy jednoczesnej uroczej skromności. Drugie miejsce zdobyła Justyna Kaczorek z gminy Baranowo – niestrudzona animatorka kultury i tradycji kurpiowskiej, która z wielką pasją wykonuje swoje obowiązki zawodowe i społeczne. Trzecie miejsce zajęła Monika Bieżuńska z gminy Wyszków, sołtys wsi Leszczydół Stary, której podwórko stało się (z powodu gruntów gminnych we wsi) miejscem integracji lokalnej społeczności.
Laureatki otrzymają cenne nagrody podczas XI Mazowieckiego Kongresu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Komisja postanowiła wyróżnić wszystkie uczestniczki tegorocznej edycji konkursu. Nagrody rzeczowe trafią także do Barbary Olesińskiej, Marianny Drabarek, Grażyny Stelmachowskiej-Kowalskiej, Marii Różańskiej i Katarzyny Rędzikowskiej.
Liczba wyświetleń: 822
powrót