Aktualności

Rejs przez historię Wisły

2017.10.02 10:10 , aktualizacja: 2017.10.02 14:05

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Statek wycieczkowy na Wiśle (fot. Marcin...

Mieszkańcy Płocka mieli okazję popłynąć w niezwykły rejs – statek „Marianna” zabrał ich w podróż w czasie. Mogli poznać historię Wisły.

 

Wyprawę – w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły – zorganizowało Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Juventa Mazowsze”. Zaprosiło na pokład statku wycieczkowego 200 mieszkańców Płocka i okolic. Statek „Marianna” popłynął w górę rzeki, a pokład zamienił się w scenę.

 

I wodniacy, i flisacy

Zaproszeni przez organizatorów aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jana Szaniawskiego w Płocku, wspomagani przez wodników, przygotowali przedstawienie opowiadające o historii i znaczeniu Wisły dla Mazowsza. Prezentowali tradycje związane z żeglugą w tych okolicach – wodniackie i flisackie.

 

– To było specjalne przedstawienie, przygotowane na ten rejs – tłumaczy prezes stowarzyszenia „Juventa Mazowsze” Michał Bury. – Chcieliśmy w ten sposób włączyć się w obchody Roku Rzeki Wisły. Współpracowaliśmy przy tym z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki.

 

Będzie nowy szlak

 Stowarzyszenie istnieje od 2008 roku, a w najbliższym czasie planuje ukończyć szlak rowerowy z Płocka do Sierpca i organizuje Aquathlon Ziemi Płockiej. Rejs dofinansowany był ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a wśród gości znaleźli się m.in. marszałek Adam Struzik i dyrektor Delegatury UMWM w Płocku Tomasz Kominek.

 

Liczba wyświetleń: 395

powrót