Aktualności
Z myślą o seniorach
2017.10.02 10:25 , aktualizacja: 2017.10.03 15:03
Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
III Sesja Plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów była idealną okazją, by wypracować założenia zapewniające najstarszym mieszkańcom Mazowsza, które zapewnią im godną jesień życia.
Integracja i wymiana doświadczeń
Zapewnienie bezpieczeństwa osobom w podeszłym wieku, w tym zdrowotnego i socjalnego, a także przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu – to główna idea przyświecająca Obywatelskiemu Parlamentowi Seniorów. Trzecia sesja związku, która odbyła się w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, sprzyjała dyskusji na temat problemów ludzi dojrzałych. Ponad 450 osób, które uczestniczyły w spotkaniu – delegatów wybranych przez organizacje senioralne i rady seniorów z całej Polski – omawiały m.in. plany na przyszłość i wymieniały się dobrymi praktykami.
Obywatelski Parlament Seniorów jest wyjątkową formą udziału seniorów w budowie społeczeństwa obywatelskiego. Łączy środowiska polskich seniorów, jest ich ogólnokrajową reprezentacją. Warto korzystać z ich wiedzy i doświadczenia
– podkreślił marszałek Adam Struzik.
Samorząd wspiera srebrną gospodarkę
Powoli, lecz stale zmienia się sposób myślenia o osobach starszych. Podejście nie likwiduje niestety problemów, których przyczyną jest zaawansowany wiek, tj. pogarszający się stan zdrowia, samotność, ubóstwo, niedostosowanie przestrzeni publicznej do ograniczonych możliwości poruszania się czy wykluczenie cyfrowe. Odpowiedzią na wiele kwestii jest aktywność – zarówno fizyczna, zawodowa, społeczna, ale też edukacja cyfrowa czy uczestnictwo w kulturze.
Dlatego tak istotne jest, by wspierać rozwój „srebrnej gospodarki”. Seniorzy są ważni dla Samorządu Województwa Mazowieckiego, który podejmuje szereg działań poprawiających ich sytuację. Marszałek Adam Struzik przybliżył podczas konferencji m.in. założenia Polityki senioralnej na Mazowszu. Zarząd województwa powołał też pełnomocnika do spraw polityki senioralnej, którego rolą jest zbieranie informacji o tym, czego potrzebują seniorzy oraz przedstawianie rozwiązań, jak samorząd województwa może wyjść naprzeciw oczekiwaniom starszych.
Integracji środowiska senioralnego z całego Mazowsza i wymianę doświadczeń w kwestii funkcjonowania gminnych rad seniorów i ich roli w społecznościach lokalnych sprzyja także Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego. Cenne jest również wsparcie finansowe inicjatyw skierowanych do seniorów, które proponują organizacje pozarządowe. Dzięki ich przedsięwzięciom uczestnicy skorzystali m.in. z zajęć edukacyjnych, sportowych, aktywizujących i innych działań skierowanych do seniorów.
Seniorzy wczoraj i dziś
Osoby po 65. roku życia to dziś blisko 1/5 populacji, a według prognoz GUS do 2050 r. ich liczba w Polsce wzrośnie o 5,4 mln w stosunku do 2013 r. Osoby starsze będą tworzyły wówczas aż 1/3 populacji. Takie same proporcje, jak i prognozy, dotyczą Mazowsza.
Liczba wyświetleń: 531
powrót