Aktualności

Diamentowa szkoła w Wyszogrodzie

2017.09.29 12:30 , aktualizacja: 2017.09.29 15:16

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • poczet sztandarowy Okrągły jubileusz stał się...
  • marszałek trzyma dyplom a dyrektorka szkoły medal Szkoła otrzymała Medal...
  • wyróżnione osoby z dplomami Zasłużeni nauczyciele i...

Od sześciu dekad dba o wychowanie i kształcenie swoich uczniów. To Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego  w Wyszogrodzie, który w piątek świętował swoje 60. urodziny.

 

Zasługa mieszkańców

Historia placówki nie należała do łatwych. Jednak – mimo początkowych trudności – szybko udało się stworzyć i rozwinąć świetnie prosperującą szkołę.

 

Myśl o utworzeniu Liceum Ogólnokształcącego w Wyszogrodzie pojawiła się jeszcze przed II wojną światową. Plany te powróciły ze wzmocnioną siłą w 1945 r., a 2 lata później powstała pierwsza klasa licealna, którą jednak szybko rozwiązano. Uznano, że dotychczasowa szczupła po wojnie kadra pedagogiczna nie gwarantuje dostatecznego poziomu. W kolejnych latach otwarto Zasadniczą Szkołę Zawodową, którą przeniesiono do Sochaczewa.

 

Mieszkańcy Wyszogrodu szybko wznowili działania zmierzające do powstania szkoły w ich miejscowości. W tej sprawie aktywnie pracował Komitet Rodzicielski Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie pod kierunkiem mgr farmacji Jana Bolesława Kicko, organizując wiele imprez kulturalnych i dochodowych, aby stworzyć bazę materialną szkoły średniej. Nikogo nie zniechęciły ani bariery biurokratyczne, ani względy polityczne.

 

Dzięki wysiłkom licznych osób i wsparciu życzliwych 60 lat temu wydano zgodę na otwarcie szkoły jedenastoletniej. Od 1 września 1957 r. naukę rozpoczęła klasa ósma. Liceum umieszczono w gmachu Szkoły Podstawowej przy ul. Niepodległości 11, gdzie mieści się do dziś.

 

Dynamiczny rozwój

Szkoła słynie z realizacji wielu przedsięwzięć czy projektów unijnych, które pozwalają uczniom rozwijać praktyczne umiejętności zawodowe i kluczowe kompetencje, tak ważne dla wkraczających na rynek pracy. Dzięki programom takim jak np. „Klucz do kompetencji – program rozwojowy szkół powiatu płockiego” czy „Nowa jakość kształcenia w Technikum Zawodowym przy Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie” młodzież skorzystała z wielu warsztatów językowych, doskonalenia umiejętności społecznych czy doradztwa zawodowego. Uczniowie skorzystali również z możliwości podniesienia kwalifikacji zawodowych z informatyki oraz przeszli kursy zawodowe (m.in. technik hotelarstwa, operatora kombajnu zbożowego, chemizacyjny, agroturystyki, baristy czy animatora czasu wolnego).

 

Za wkład szkoły w pracę na rzecz województwa mazowieckiego marszałek Adam Struzik przyznał jej i wręczył Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Pogratulował jubileuszu, a także niezwykle cennej i wszechstronnej działalności, dzięki której znacząco wpływa na rozkwit społeczno-gospodarczy Wyszogrodu i całego powiatu płockiego.

 

Z satysfakcją obserwuję, że Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie od lat stawia na wysokie standardy pracy dydaktyczno-wychowawczej, dba o wszechstronny rozwój uczniów i zapewnia im coraz lepsze warunki do nauki. Oferują państwo atrakcyjne kierunki kształcenia, umożliwiając młodym ludziom zarówno gruntowne przygotowanie się do rozpoczęcia studiów na wyższych uczelniach, jak i zdobycie wiedzy, umiejętności oraz kwalifikacji niezbędnych do podjęcia pracy w wybranym przez nich zawodzie

mówił marszałek Adam Struzik.

 

Liczba wyświetleń: 430

powrót