Aktualności

Dziękujemy za pomoc, Praktykanci!

2017.09.29 14:10 , aktualizacja: 2017.10.03 12:39

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • W praktykach wzięło udział w sumie 87 studentów Zdjęcie zbiorowe...
  • Spotkanie podsumowujące Uczestnicy praktyk, fot. K....
  • dyrektor Wiesława Miecznikowska pogratulowala praktykantom ukończenia praktyk Pracownica działu Kadr i...
  • Wręczenie zaświadczenia o...
  • zakończenie praktyk każdy otrzymał stosowne zaświadczenie dyrektor Wiesława...

Trzy miesiące praktyk i 87 studentów z nowym i ważnym doświadczeniem zawodowym – tak można podsumować trzecią edycję „Praktyk u Marszałka”. Ostatnia 30-osobowa grupa kończy praktyki w urzędzie marszałkowskim. Przez całe wakacje studenci poznawali m.in. specyfikę działania urzędu i jego kulturę organizacyjną.

 

Mamy już doświadczenie

„Praktyki u Marszałka” to autorski program Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Właśnie dobiegła końca jego trzecia edycja. W ciągu trzech wakacyjnych miesięcy – lipca, sierpnia i września – studenci uczący się na stacjonarnych studiach wyższych na uczelniach państwowych i prywatnych na Mazowszu, i jednocześnie zameldowani w województwie mazowieckim mogli odbywać płatne praktyki zawodowe w urzędzie marszałkowskim w Warszawie lub jednej z jego delegatur – w Płocku, Ciechanowie, Siedlcach, Radomiu lub Ostrołęce.

 

Nasi pracownicy pokazali studentom, jak wygląda praca w urzędzie, jak stosuje się to, co jest podstawą pracy urzędnika, czyli kodeks postępowania administracyjnego, jak wygląda przepływ informacji w urzędzie czy komunikacja z klientami.

 

 – wyliczyła zastępca dyrektora ds. Kadr i Płac w Departamencie Organizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Wiesława Miecznikowska.

 

Wzajemne korzyści

Praktyki trwały 20 dni roboczych w danym miesiącu. W tym czasie praktykanci aktywnie uczestniczyli w pracach departamentów, które sami wybrali na etapie rekrutacji. Agnieszka Czerwińska odbywała praktyki w Wydziale Komunikacji Zewnętrznej w Kancelarii Marszałka.

 

Ludzie są bardzo mili. Przyjęli mnie serdecznie i otwarcie. Zostałam od razu wdrożona w system pracy, zakres obowiązków. Brałam udział w tworzeniu gazety samorządu „Z serca Polski”. Prowadziłam zarówno korektę tekstów, opracowywałam materiały, napisałam również własny artykuł. Obsługiwałam również stronę internetową, zamieszczałam tam różne artykuły, wiadomości. Uczestniczyłam także w kilku wydarzeniach i przygotowałam z nich relację

– mówi.

 

Klaudia Deptuła praktyki odbyła w delegaturze UMWM w Ostrołęce.

Przede wszystkim pomagałam pracownikom w zadaniach administracyjnych. Zobaczyłam też, jak funkcjonuje urząd i jak wygląda praca urzędnika. Jakie wrażenia? Bardzo pozytywne. Niewątpliwie dużym plusem było to, że poznałam wiele ciekawych i życzliwych osób. Bardzo chętnie tu jeszcze wrócę

 – podkreśla.

Każdy student miał swojego opiekuna, który przedstawiał zadania wybranej komórki organizacyjnej urzędu i wprowadzał studenta w jego obowiązki. Praktyki odbywały się zgodnie z przygotowanym wcześniej programem i zakresem zadań.

 

Odbywałam praktyki w Departamencie Organizacji. Zajmowałam się przede wszystkim pracami administracyjnymi, przygotowywaniem wniosków czy pism. Była to przede wszystkim praca w sekretariacie, ale także zadania dotyczące kultury czy transportu

– mówi Martyna Czyż, praktykantka w Delegaturze UMWM w Radomiu.

 

Cenni dla przyszłych pracodawców

Studenci brali udział w szkoleniach wstępnych obejmujących m.in. zasady organizacji urzędu, bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych czy też udostępniania informacji publicznej. Uczestniczyli także w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zapoznali się z zasadami BHP. Na zakończenie praktyk każdy otrzymał stosowne zaświadczenie. Za swoją pracę praktykanci otrzymają wynagrodzenie w wysokości 1950 zł brutto, wypłacane na podstawie podpisanej na początku praktyk umowy zlecenie.

 

Najczęściej na praktyki do urzędu marszałkowskiego zgłaszają się studenci z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej i Akademii Sztuki Wojennej. Są to uczniowie takich kierunków jak: prawo, administracja, samorząd terytorialny, nauki ekonomiczne i społeczne, rolnictwo czy ochrona środowiska.

 

Liczba wyświetleń: 720

powrót