Aktualności
Książnica Płocka ma już 80 lat
2017.09.22 13:55 , aktualizacja: 2017.09.25 08:23
Autor: Oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
- Jubileuszowy tort (Fot....
- Odznaczenie na ręce...
- W tak doniosłej dla...
- Jubileusz zgromadził wielu...
Z okazji jubileuszu, na wniosek marszałka Adama Struzika, radni województwa wyróżnili placówkę Odznaką Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”.
Gdzie ją znaleźć?
Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego powstała w 1937 r. Od samego początku jej siedziba mieści się przy ul. Tadeusza Kościuszki 6. Na przestrzeni lat, wraz z jej rozwojem pojawiały się nowe filie, działy. Dziś ze zgormadzonych publikacji można korzystać nie tylko w gmachu głównym, ale także w 13 filiach, bibliotece dla dzieci a także dziale zbiorów audiowizualnych.
Czym się zajmuje?
Pracownicy książnicy podejmują szereg inicjatyw promujących literaturę i czytelnictwo, popularyzują wiedzę o kulturze poprzez organizowanie spotkań autorskich, konkursów, pikników literackich, wystaw oraz lekcji i zajęć warsztatowych. Chętnie włączają się też w ogólnopolskie akcje, np. Narodowe Czytanie, Noc Muzeów, Noc Bibliotek czy „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Za co została doceniona?
Jubileusz stał się okazją do symbolicznego podziękowania i uhonorowania placówki za wkład na rzecz rozwoju województwa mazowieckiego a zwłaszcza zachowania i pielęgnowania dorobku piśmiennictwa regionu płockiego. Odznakę dyrektor Książnicy Joannie Banasiak wręczył marszałek Adam Struzik.
– To miejsce nie tylko rozbudza miłość do czytelnictwa, ale także pozwala na spędzanie czasu wolnego w sposób twórczy i pożyteczny. Zgromadzony tu niezwykle bogaty księgozbiór, prasa, czasopisma oraz materiały audiowizualne i dźwiękowe związane z regionem płockim niewątpliwie są elementem narodowego bogactwa – chwalił marszałek Adam Struzik.
Placówka ma także doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Sukcesem zakończył się proces aplikowania o dofinansowanie modernizacji zabytkowej siedziby. Efektem tego projektu poza remontem budynku jest także utworzenie w ogrodzie książnicy „Czytelni pod chmurką”. W sezonie wiosenno-letnio-jesiennym miejsce to tętni życiem.
Liczba wyświetleń: 647
powrót