Aktualności

Książnica Płocka ma już 80 lat

2017.09.22 13:55 , aktualizacja: 2017.09.25 08:23

Autor: Oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • tort w formie stosu książek Pobierz: tort w formie stosu książek Jubileuszowy tort (Fot....
  • od lewej Tomasz Kominek, Joanna Banasik, Adam Struzik Pobierz: od lewej Tomasz Kominek, Joanna Banasik, Adam Struzik Odznaczenie na ręce...
  • marszałek wpisuje się w księdze pamiątkowej Pobierz: marszałek wpisuje się w księdze pamiątkowej W tak doniosłej dla...
  • zaproszeni goście Pobierz: zaproszeni goście Jubileusz zgromadził wielu...

Z okazji jubileuszu, na wniosek marszałka Adama Struzika, radni województwa wyróżnili placówkę Odznaką Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”.

 

Gdzie ją znaleźć?

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego powstała w 1937 r. Od samego początku jej siedziba mieści się przy ul. Tadeusza Kościuszki 6. Na przestrzeni lat, wraz z jej rozwojem pojawiały się nowe filie, działy. Dziś ze zgormadzonych publikacji można korzystać nie tylko w gmachu głównym, ale także w 13 filiach, bibliotece dla dzieci a także dziale zbiorów audiowizualnych.

 

Czym się zajmuje?

Pracownicy książnicy podejmują szereg inicjatyw promujących literaturę i czytelnictwo, popularyzują wiedzę o kulturze poprzez organizowanie spotkań autorskich, konkursów, pikników literackich, wystaw oraz lekcji i zajęć warsztatowych. Chętnie włączają się też w ogólnopolskie akcje, np. Narodowe Czytanie, Noc Muzeów, Noc Bibliotek czy „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

 

Za co została doceniona?

Jubileusz stał się okazją do symbolicznego podziękowania i uhonorowania placówki za wkład na rzecz rozwoju województwa mazowieckiego a zwłaszcza zachowania i pielęgnowania dorobku piśmiennictwa regionu płockiego. Odznakę dyrektor Książnicy Joannie Banasiak wręczył marszałek Adam Struzik.

– To miejsce nie tylko rozbudza miłość do czytelnictwa, ale także pozwala na spędzanie czasu wolnego w sposób twórczy i pożyteczny. Zgromadzony tu niezwykle bogaty księgozbiór, prasa, czasopisma oraz materiały audiowizualne i dźwiękowe związane z regionem płockim niewątpliwie są elementem narodowego bogactwa – chwalił marszałek Adam Struzik.

Placówka ma także doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Sukcesem zakończył się proces aplikowania o dofinansowanie modernizacji zabytkowej siedziby. Efektem tego projektu poza remontem budynku jest także utworzenie w ogrodzie książnicy „Czytelni pod chmurką”. W sezonie wiosenno-letnio-jesiennym miejsce to tętni życiem.

 

Liczba wyświetleń: 643

powrót