Aktualności

Mazowsze na Dożynkach Prezydenckich

2017.09.18 08:45 , aktualizacja: 2017.09.21 09:02

Autor: Krzysztof Zaniewski (RW), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Troje ludzi w strojach ludowych, stół z wyłożonymi szynkami i razowym pieczywem Tradycyjne wędliny i...
  • Stół ze słoikami ogórków kiszonych i buraczków Również przetwory domowe...
  • Grupa członków stowarzyszenia w strojach ludowych, przed nimi przedmioty z pasieki, m.in. ramki do miodu Stowarzyszenie Sympatyków...
  • Kwartet w strojach ludowych z instrumentami w namiocie Mazowsza Występ kurpiowskiej grupy...
  • Grupa tancerzy w strojach ludowych na scenie tańczy parami Mazowsze jak zwykle...
  • Grupa zwiedzających próbuje krojoną wędlinę i pieczywo ze stołu na stoisku Przez stoisko Mazowsza...

W Spale odbyło się tradycyjne święto podziękowania rolnikom za plony pod patronatem Prezydenta RP. Mazowsze wypadło na nim wyjątkowo smakowicie i tanecznie.

 

Podczas dwudniowej imprezy prezentowały się poszczególne województwa. Stoisko Mazowsza kusiło możliwością degustacji tradycyjnych potraw, które przygotowała firma Gavi Safe Grażyna Więch. Podczas dwóch dni skorzystało z tej smakowitej oferty ponad 1800 osób.

 

Pożytek z pszczół i Miód na scenie

Tuż obok, w drugiej części namiotu, Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa „Nasze Pszczoły” z Chotomowa tłumaczyło rolę pszczół i innych owadów w środowisku. Zachęcało też do zakładania własnych pasiek. Tutaj również można było rozpieścić podniebienie, próbując kilku gatunków miodu.

 

Na dożynkowej scenie Miasteczka regionów prezentowały się zespoły ludowe z całej Polski, w tym kurpiowska grupa instrumentów strunowych z Kadzidła „Miód na serce”. Atrakcją przyciągającą zwiedzających była lira korbowa, odtworzona na podstawie starej dokumentacji przez Andrzeja Staśkiewicza z Kadzidła.

 

Udział Mazowsza w Dożynkach Prezydenckich w Spale współfinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 

Ceremoniał wytańczyło Mazowsze

Tradycja podziękowania rolnikom za ciężką pracę i plony w Spale narodziła się już w 1927 r., kiedy pierwszy uczynił to prezydent RP Ignacy Mościcki. Od 2000 r. w tym miejscu świętowali kolejni prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski, a obecnie Andrzej Duda.

 

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza święta w Kaplicy Polowej AK. Następnie uczestnicy w barwnym korowodzie przeszli na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się oficjalna część wydarzenia. W tym roku ceremoniał dożynkowy przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wieniec dożynkowy naszego regionu przedstawiał postać Chrystusa otoczonego ramionami, zwieńczonymi figurą orła. Kolorowe rękodzieło to efekt pracy Urszuli Burskiej, mieszkanki wsi Bogate w gminie Przasnysz. Wieńcowi towarzyszyła roztańczona, kolorowa grupa młodzieży zespołu „Młode Kurpie” z Jednorożca.

 

Liczba wyświetleń: 223

powrót