Aktualności

Wspaniałe dary na 90-lecie OSP Jakubów

2017.09.19 09:00 , aktualizacja: 2017.09.19 15:20

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Marszałek przecina wstęgę zawieszoną na przedniej kratownicy wozu Moment oficjalnego...
  • Strażacy ze sztandarami przed namiotem polowym, obok nowy wóz strażacki Poczty sztandarowe OSP...
  • W rzędzie umundurowani ochotnicy z teczkami i pani marszałek Druhowie wyróżnieni...
  • Bok wozu strażackiego, odsłonięte wnętrze Ochotnicy z Dziewul...
  • Rząd druhów w strojach galowych i marszałek przed nowym wozem Strażacy z Dziewul ze swoim...

Obchodzący jubileusz strażacy z leżącego w powiecie mińskim Jakubowa dostali nowoczesny wóz strażacki, a w uznaniu zasług Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Specjalistyczny pojazd dostali też strażacy z Dziewul.

 

Najwięcej radości ochotnikom z Jakubowa sprawił wóz, którego zakup dofinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego kwotą 100 tys. zł. Wsparcie przekazał też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dotację w wysokości 300 tys. zł. Średni wóz gaśniczy z napędem na cztery koła (GBA 3/16) jest zbudowany na podwoziu marki Mercedes-Benz (model 967FWU3/PP Atego).

 

Dyplomy dla najlepszych druhów

Przekazania pojazdu dokonała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, która dziękowała druhom za służbę i gotowość do poświęceń. Podkreśliła wkład całych pokoleń w funkcjonowanie jednostki, której historia sięga 1927 r. Wręczyła gospodarzom Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” i aparat tlenowy  ufundowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Dla podkreślenia dokonań strażaków OSP Jakubów wicemarszałek Orzełowska wręczyła również dyplomy uznania. Otrzymali je druhowie: Tadeusz Kopciński, Krzysztof Kowalczyk, Tadeusz Czechowski, Tadeusz Kunka, Tomasz Cudny, Krzysztof Rosołek, Krzysztof Ślusarczyk, Szczepan Gałązka, Artur Sobótka i Hanna Wocial.

 

Zaczynali na własny koszt

Ochotnicza Straż Pożarna w Jakubowie powstała w kwietniu 1927 r. z inicjatywy mieszkańców, a pierwszym  komendantem został Teofil Zawadzki. Jednostka liczyła zaś 36 członków. Mimo braku wsparcia władz, dzięki zbiórce pieniężnej i loterii, przeprowadzanych wśród mieszkańców, w 1928 r. straż posiadała już sikawkę ręczną i trzy odcinki węży. Na placu przed szkołą postawiono pierwszą remizę (drewnianą i oplataną wikliną). Niestety los nie był łaskawy dla ochotników z Jakubowa, strażnica dwukrotnie spłonęła (1930 i 1944 r.).

 

W 1956 r. pozyskano pierwszy samochód strażacki marki Betfort. Zakupiono również działkę pod budowę remizy, jednostka wzbogaciła się o motopompy i sprzęt przeciwpożarowy. Nową remizę oddano do użytku w 1983 r. Natomiast w 1986 r. zakupiono samochód strażacki Star 224, który służy do dziś.

 

Od roku 1997 jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – jako jedyna z siedmiu jednostek OSP na terenie gminy. Dzisiaj działa w niej 73 członków, w tym 38 aktywnych strażaków.

 

Nowy samochód też dla Dziewul

Również Ochotniczą Straż Pożarną w Dziewulach wyposażono w nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, też na podstawie Mercedes Atego z napędem 4x4. Pojazd wyposażony jest w system piany sprężonej CAFS. Jest to jedyny jak do tej pory pojazd z takim systemem w powiecie siedleckim. Stosowanie sprężonej piany ograniczy straty wynikające z zalania. Zakup dofinansowano z budżetu województwa mazowieckiego kwotą 100 tys. zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał 300 tys. zł dotacji.

 

OSP Dziewule liczy 49 członków, a w szeregach ma też Młodzieżową i Żeńską Drużynę Pożarniczą. Od listopada 2013 r. korzysta z nowoczesnej strażnicy.  Na początku 2016 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Co ciekawe, druhowie specjalizują się w ratownictwie wodno-lodowym. Na wyposażeniu mają sanie lodowe, łódź płaskodenną i zestawy do płetwonurkowania. Często biorą udział w akcjach poszukiwawczych w zbiornikach wodnych i rzekach.

 

Liczba wyświetleń: 643

powrót