Aktualności

Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka ma 30 lat

2017.09.18 13:20 , aktualizacja: 2018.03.08 12:23

Autor: Grzegorz Skolimowski, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Wicemarszałek przemawia do zgromadzonych uczestników konferencji Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Medal przyjmuje dyrektor Sylwester Chołast Wręczenie Medalu...
  • Statuetka wykonana z metalu przestawiająca ptaka Pamiątkowa statuetka, fot....
  • prelegenci przybliżali piękno i różnorodność fauny i flory parku Uczestnicy konferencji,...

Jubileusz trzech dziesięcioleci działalności obchodził Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka.

 

Trochę historii…

Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka powstał w 1986 r. na terenie byłego województwa siedleckiego. W roku 1987 dopełniono go znacznie większym obszarem byłego województwa warszawskiego. Położony jest na południowy wschód od Warszawy i rozciąga się wzdłuż pradoliny Wisły. Ma zapewniać ochronę lasów oraz najcenniejszych przyrodniczo obszarów znajdujących się po prawej stronie doliny Wisły w Kotlinie Warszawskiej oraz wschodniej części Wysoczyzny Siedleckiej. Perłą w skali europejskiej jest bagno Całowanie, jedno z największych torfowisk Mazowsza, objęte programem Natura 2000. W Mazowieckim Parku Krajobrazowym prowadzi się wiele działań dotyczących ochrony przyrody. To m. in.: odbudowa pogłowia raka szlachetnego i raka błotnego, długookresowe działania związane z poznaniem i czynną ochroną nietoperzy, odbudowa populacji traszki grzebieniastej i kumaka nizinnego, czynna ochrona i monitoring różanki, badania nad występowaniem orzesznicy oraz wieloletni program „Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych”. Od 1 stycznia 2010 r. park wchodzi w skład Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

 

Słowa uznania

Oprócz pracowników Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych i prelegentów, w okolicznościowym spotkaniu uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Dziękowała pracownikom parku za troskę o dziedzictwo przyrodnicze i działalność na rzecz zachowania lokalnego folkloru. Podziękowania i słowa uznania poparła wręczeniem Medalu Pamiątkowego „Pro Masovia” i dyplomów uznania, które otrzymali: Robert Belina, Beata Waluś, Małgorzata Wittliff, Janusz Kur, Radosław Dąbrowski i Sylwester Chołast.

 

Konferencja

Podczas konferencji goście przybliżali piękno oraz różnorodność fauny i flory świętującego jubileusz mazowieckiego obiektu. Pracownicy przygotowali specjalne statuetki w podziękowaniu za pracę na rzecz parku. W gronie wyróżnionych znaleźli się marszałek Aam Struzik i wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. 

Liczba wyświetleń: 660

powrót