Aktualności
Dożynki Województwa Podlaskiego i Diecezji Drohiczyńskiej
2017.09.11 12:15 , aktualizacja: 2017.09.11 15:36
Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
- Rolnicy jako wotum...
- Do Perlejewa przybyło wielu...
- Wśród osób dziękujących...
- Rolnicy mogli zapoznać się...
W Perlejewie odbyły się Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne. Mieszkańcy Podlasia wspólnie dziękowali za zebrane plony. W uroczystościach dziękczynnych Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Nabożeństwo dwóch obrządków
Po raz pierwszy wojewódzkie Święto Plonów wspólnie zorganizowało województwo podlaskie i diecezja drohiczyńska. Uroczystości rozpoczęły się od liturgii w cerkwi św. Mikołaja w Grodzisku, której przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski abp. Sawa. Mszę w obrządku katolickim odprawiono w plenerze, na placu przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Perlejewie. Przewodniczył jej biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.
Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, podziękowała rolnikom za trud ich pracy. Podkreśliła, że uprawa roli jest zajęciem wiążącym się z wieloma poświęceniami ale też ryzykiem wynikającym z coraz częstszych anomalii pogodowych. Tym bardziej rolnikom należy się szacunek, za to, że dokładają starań, by na polskich stołach nie brakowało chleba i innych płodów rolnych.
Konkursy i zabawy
Tradycyjnie dalszą część uroczystości rozpoczął obrzęd przekazania i dzielenia się chlebem. Nie zabrakło też korowodu dożynkowego. A występy zespołów folklorystycznych m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz, przypomniały o bogatym dziedzictwie kulturowym.
Konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe zdominowali Mazowszanie. Komisja konkursowa nagradzała wieńce „tradycyjne” i „współczesne”. W obu kategoriach zarówno pierwsze jak i drugie miejsca wywalczyli mieszkańcy wschodniego Mazowsza.
W kategorii wieńców tradycyjnych najpiękniejszymi okazały się:
I miejsce – wieniec z miejscowości Sawice Dwór
II miejsce - wieniec z miejscowości Knychówek
III miejsce - wieniec Zespołu Nowina z gminy Mielnik
W kategorii wieńców współczesnych wyróżniono:
I miejsce – wieniec z miejscowości Sarnaki
II miejsce – wieniec z miejscowości Zembrów
III miejsce – wieniec Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim
Wystawy i akcje promocyjne
Zgromadzeni mogli zapoznać się z nowoczesnymi maszynami rolniczymi i ciągnikami. Każdy mógł skosztować wyrobów regionalnych i podziwiać wyroby rękodzieła ludowego. Policjanci z Siemiatycz przygotowali stoisko informacyjne z symulatorem zdarzeń drogowych. W czasie trwania uroczystości dożynkowych można było zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi, a także honorowo ją oddać.
Liczba wyświetleń: 444
powrót