Aktualności

Nowa strategia działania OSP

2017.09.11 09:25 , aktualizacja: 2017.09.11 14:42

Autor: oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • samochód strażacki ma podniesioną maskę obok stoją dwaj młodzi strażacy Gdy w środku trwały obrady...
  • wóz konny .... a nawet wóz konny.
  • Delegaci w trakcie głosowania Wynik głosowania pokazał,...
  • delegaci siedzą w ławach jednej z auli Wydziału Zarządzania UW Wśród mazowieckich...
  • za pulipitem, obok stołu prezydialnego, przemawia prezes Pawlak W trakcie spotkania głos...

O tym, że prezesem ZOSP RP pozostanie Waldemar Pawlak zdecydowało 165 delegatów i 55 przedstawicieli oddziałów wojewódzkich OSP z całego kraju. Jednym z mazowieckich delegatów na zjazd był marszałek Adam Struzik.

 

Florian 2050

Sobotnie spotkanie rozpoczęło proces przygotowania strategii działania OSP do 2050 r. Program pod nazwą „Florian 2050” będzie działał od 2020 r., jako następca obowiązującego programu „Feniks”.

 

–Chcemy, aby system miał charakter powszechny. Ratownicy byli od razu tam, gdzie jest zagrożenie. Proponujemy nazwać program Florian 2050, jako symbol i mistykę św. Floriana, który potrafił przeciwstawić się cesarskiemu rozkazowi. Potrafił też poświęcić się dla swoich współbraci. Jest więc nie tylko symbolem dla osób walczących z żywiołami, ale symbolem niezłomnej postawy, która pokazuje, że trzeba zawsze postępować z sumieniem i być otwartym na drugiego człowieka

 

– argumentował prezes Pawlak.

 

W trakcie zjazdu kilkanaście jednostek OSP otrzymało odznaczenia związkowe, m.in. za pomoc w ratowaniu ludzi i mienia podczas sierpniowych nawałnic.

 

Statystyki

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, działająca non-profit. Zrzesza 16,2 tys. ochotniczych straży pożarnych, w których działa około 691,6 tys. członków, w tym 225,8 tys. strażaków ratowników. Ponad 4,3 tys. OSP włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W latach 2012–2016 odnotowano łącznie ponad 2 mln działań ratowniczych, w których interweniowały jednostki OSP średnio około 340 tys. razy rocznie.

Liczba wyświetleń: 446

powrót