Aktualności

Święto chleba w Lisewie

2017.09.11 09:35 , aktualizacja: 2017.09.11 12:05

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • na pierwszym planie dorodne wieńce, w tle przemawiają wójt i przewodniczący rady gminy Na pięknie przystrojonej...
  • Na scenie przemawia Adam Struzik Wiele serdeczności...
  • Z chlebem w dłoniach stoją starostowie dożynkowi, w tle uczestnicy święta Chlebem częstowali...
  • odznaczenia na scenie wręcza Adam Struzik Zasłużeni otrzymali m.in....
  • wieniec niosą mieszkańcy gminy Uwagę przyciągały dorodne...
  • do zdjęcia pozują odznaczeni wraz z marszałkiem Uroczystość była okazją do...
  • Chleb trzymany przez starościnę całuje ksiądz Symbol dożynek – chleb to...
  • widok na pierwszy rząd publiczności W dożynkach uczestniczyli...

Przywiązanie do tradycji dla mieszkańców gminy Płońsk jest niezwykle cenne. Przekonali o tym w czasie tegorocznych gminnych dożynek w Lisewie w niedzielę, 10 września.

 

Tradycji stało się zadość

To dzień wdzięczności – z jednej strony Panu Bogu, że mogliśmy zebrać plony, które pozwolą przeżyć nam kolejny rok. Z drugiej strony to też moment, w którym dziękujemy rolnikom, sadownikom czy pszczelarzom – tym, którzy zabezpieczają nas w żywność

– mówił marszałek Adam Struzik w czasie uroczystości, serdecznie dziękując wszystkim w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Cytując słowa biskupa Piotra Libery, które wygłosił podczas dożynek województwa mazowieckiego, marszałek Adam Struzik dodał, że „trzeba orać z wiarą, siać z nadzieją i zbierać z miłością”, po to, by umieć dzielić się z innymi.

 

Symbolicznie więc starostowie dożynkowi podzielili chleb, którym częstowali gospodarzy gminy oraz licznych uczestników wydarzenia, którzy zgromadzili się w Lisewie.

 

Spotykając się w czasie dożynek mieszkańcy gminy Płońsk potwierdzili, jak ważne jest dla nich kultywowanie zwyczajów i szanowanie tradycji przodków. Z tej okazji poszczególne sołectwa przygotowały m.in. dorodne wieńce dożynkowe, obfitujące w zboża, kwiaty, owoce i warzywa. Były one świetnym dowodem na to, że gmina słynie z rolniczego charakteru, a mieszkańcy podejmują wszelkie starania, by rozwijać się i działać na rzecz dobra społeczności, województwa i całego kraju.

 

Ciągły rozwój

Szczególnie zasłużonym marszałek Adam Struzik wręczył Medale Pamiątkowe „Pro Masovia”, a także dyplomy uznania. Złożył też gratulacje wszystkim mieszkańcom z okazji jubileuszu 25-lecia gminy Płońsk. Podkreślił, że na Mazowszu mamy 314 gmin, w tym 228 wiejskich, czyli takich, jak świętująca gmina Płońsk. To wielka wspólnota, którą razem budujemy. Ważny jest wysiłek każdego człowieka i sołectwa. Zaznaczał, że są efekty działania w postaci wzrostu gospodarczego i postępu praktycznie we wszystkich dziedzinach życia.

 

Jest nas 5 mln 360 tys. obywateli. Mazowsze to jeden z największych regionów nie tylko w Polsce, ale i Europie. Zwłaszcza ostatnie lata obfitują w wiele osiągnięć – w produkcji rolniczej czy nowoczesnych technologii. Na Mazowszu wytwarza się 24 proc. PKB, czyli prawie jedną czwartą tego, co cała Polska. W przeliczeniu na pieniądze – to 120 mld dolarów

 

– mówił marszałek województwa.

 

Liczba wyświetleń: 626

powrót