Aktualności

Świeży chleb i najpiękniejsze ogrody

2017.09.04 09:50 , aktualizacja: 2017.09.04 12:16

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Marszałek nad wieńcami podaje zwyciężczyni konkursu pamiątkową plakietkę Marszałek Adam Struzik...
  • Kilkanaście dużych wieńców ze zbóż i kwiatów przed sceną, na której występuje zespół taneczny W tym roku wieńce dożynkowe...
  • Samorządowiec przemawia z trybuny, przed nią efektowny wieniec dożynkowy Marszałek Adam Struzik...
  • Strażacy maszerujący ulicą w Drobinie z instrumentami Przemarsz korowodu...
  • Uczestnicy dożynek siedzą przed sceną, w pierwszym rzędzie goście, w tym marszałek Wśród gości dożynek powiatu...

Po raz osiemnasty zorganizowano dożynki powiatu płockiego. Tym razem gospodarzem był Drobin. Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Drobinie. Ważnym momentem mszy było poświęcenie wieńców dożynkowych i chleba, upieczonego z tegorocznego zboża. Po nabożeństwie świąteczny korowód przeszedł na plac św. Floriana.

 

Studenci przypomnieli obrzędy

Na głównej scenie dożynek tradycyjnie podzielono się chlebem, a następnie wręczono odznaczenia wyróżniającym się mieszkańcom powiatu płockiego. Podsumowano też konkurs „Najpiękniejszy ogród Powiatu Płockiego”.  

 

Atrakcje artystyczne zaczęły się od prezentacji obrzędu święta plonów zaprezentowanego przez Zespół Tańca Ludowego Politechniki Warszawskiej – Szkoły Nauk Technicznych i Społecznych w Płocku „Masovia”. Potem zagrały Kordian, Red Queen, Bayera, Sami Swoi, MiG, a wieczorem uczestnicy bawili się przy rytmach tanecznych Ex Bolo. Odbył się też turniej sołectw oraz warsztaty ekologiczne dla najmłodszych.

 

Wieprzowina na półmiskach

Coś dla ciała zapewnił piknik wieprzowy – zorganizowany przez Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego – na którym nie tylko prezentowano płody ziemi i sprzęt rolniczy, ale oczywiście można było spróbować także produktów regionalnych.

Liczba wyświetleń: 438

powrót