Aktualności

Wielkie świętowanie w Toporze

2017.08.28 14:10 , aktualizacja: 2017.08.28 14:30

Autor: Katarzyna Szymaniak (OR), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • do zdjęcia pozują strażacy i Elżbieta Lanc Na pamiątkę wykonano...
  • Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” trzyma w ręku Elżbieta Lanc Członek zarządu Elżbieta...
  • przy stoliku z odznaczeniami stoją druhowie oraz Elżbieta Lanc Na druhów czekały...
  • w kościele stoją uczestnicy mszy Msza święta była jednym z...
  • przemawia Elżbieta Lanc, za nią stolik z odznaczeniami Słowa uznania do strażaków...

Dwa ważne wydarzenia razem z mieszkańcami Ziemi Siedleckiej przeżywała w niedzielę, 27 sierpnia, członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. Najpierw odbyły się uroczyste obchody 90. rocznicy istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Toporze, a później otwarcie dróg gminnych.

 

Druhowie docenieni

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kaplicy w Toporze sprawowanej przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza oraz proboszcza parafii w Stoczku. Po nabożeństwie goście przeszli na plac przy remizie OSP Topór, gdzie odczytano historię jednostki oraz odsłonięto pamiątkową tablicę.

 

Podczas wydarzenia druhowie otrzymali kluczyki do nowo zakupionego wozu strażackiego (poświęconego przez biskupa), które na ręce naczelnika OSP Topór dh Jarosława Gizińskiego oraz kierowcy dh Jakuba Gizińskiego przekazał wójt gminy Stoczek i prezes Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Mieczysław Wójcik.

 

Spotkanie było też okazją, by uhonorować zasłużonych. Druha Mieczysław Ojdana odznaczono Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa trafił do Mariusza Wiechowskiego, Adama Piotra Ojdana i Stanisława Aleksandra Pisarka, brązowy otrzymali Arkadiusz Ojdana i Bartosz Cendrowski, a odznakę „Strażak wzorowy” – Grzegorz Kukwa, Marcin Piasecki i Radosław Gołębiewski.

 

Przedstawicielka samorządu województwa Elżbieta Lanc wręczyła jednostce OSP Topór Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, zasłużonym strażakom – Dyplomy uznania, a także sprzęt pożarniczy o wartości około 20 tys. zł, w tym dwa aparaty powietrzne.

 

Uroczyste otwarcie dróg gminnych

Po uroczystościach jubileuszowych delegacja przeniosła się na nowo wybudowane drogi gminne, które tego dnia poświęcono i oficjalnie oddano do użytku.

 

Koszt przebudowy drogi gminnej nr 420727W Stoczek–Topór to ponad 1,4 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło prawie 902 tys. zł. W ramach inwestycji wykonano podbudowę o grubości 30 cm, 8-cm warstwę asfaltu i pobocza z kruszywa na długości ponad 3,6 km. Dzięki budowie tej drogi dojazd z Toporu do Stoczku skróci się o około 2 km, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia dojeżdżających do pracy czy dzieci, które uczą się w Stoczku.

 

Inwestycja w Nowych Lipkach pozyskała dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w wysokości 78 tys. zł. Cały koszt robót wyniósł ponad 216 tys. zł, za które wykonano 700 m nawierzchni asfaltowej.

 

Wykonawcą obydwu dróg było Przedsiębiorstwo Budowy i Utrzymania Dróg Sp. z o.o z Ostrowi Mazowieckiej.

 

Liczba wyświetleń: 748

powrót