Aktualności

Dni krwi i chwały Płocka

2017.08.16 09:25 , aktualizacja: 2017.08.16 10:07

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Grupa bohaterów II wojny światowej, część w dawnych mundurach Najważniejszymi bohaterami...
  • W kolejce z wieńcem kwiatów stoją marszałek i dyrektor delegatury UMWM w Płocku Tomasz Kominek Marszałek Adam Struzik...
  • Żołnierze i strażnicy miejscy w postawie zasadniczej. Za nimi poczty sztandarowe Płyta Nieznanego Żołnierza...
  • Orkiestra defiladowa w szyku paradnym Ulicami Płocka przeszła...
  • Strażnicy miejscy odebrali kwiaty od samorządowców i maszerują je złożyć Marszałek Adam Struzik w...
  • Widok na ołtarz z tyłu przejścia między rzędami kościoła Zaproszeni goście i...
  • Rząd umundurowanych z pionowo ustawionymi chorągwiami Uroczystościom towarzyszyły...
  • Marszałek i dyrektor Kominek z wieńcem w kolejce czekających na złożenie ich pod pomnikiem Uroczystości, w których...

Marszałek Adam Struzik w dniu Wojska Polskiego wziął udział w uroczystościach poświęconych obrońcom Płocka w 1920 r. Była to dobra okazja do przypomnienia chlubnej tradycji miasta w walce z Armią Radziecką.

 

Obchody święta Wojska Polskiego w Płocku rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego. Potem kombatanci i przedstawiciele władz wzięli udział w uroczystej mszy świętej za ojczyznę w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Stamtąd udali się przed odwach, gdzie odbyły się główne uroczystości.

 

Album pamięci bohaterów

Dzień 15 sierpnia poświęcony jest wszystkim dokonaniom polskiej armii, ale na pierwszy plan wysuwa się przyczyna jego ustanowienia – rocznica Cudu nad Wisłą. Płocczanie zapisali piękną kartę w wojnie obronnej z Armią Radziecką w 1920 r. Harcerze i żołnierze walczyli ramię w ramię w obronie miasta, a wielu jego mieszkańców brało udział w starciach Bitwy Warszawskiej na innych frontach. Z tej okazji wydano album dr. Grzegorza Gołębiewskiego „Płock 1920. Dni krwi i chwały”.

 

Na płycie Nieznanego Żołnierza kwiaty złożyli posłowie, senatorowie, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, przedstawiciele stowarzyszeń, uczelni i wojska. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował osobiście marszałek Adam Struzik. Warto dodać, że to nie koniec uroczystości – 18 sierpnia przypada Dzień Pamięci Obrony Płocka w 1920 r. Wśród wielu wydarzeń zwraca uwagę parada jednostek pływających oraz rejs statkiem pamięci marynarzy Flotylli Wiślanej.

 

Półmaraton w Radzyminie

Równie wspaniałe obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej przygotowano w Radzyminie. Zaczęło się od porannego wypuszczenia tysięcy gołębi pocztowych w ramach XXVII Zawodów „Cud nad Wisłą”. Mieszkańcy mogli m.in. obejrzeć ciężkie pojazdy pancerne, pokaz sprzętu wojskowego i kibicować uczestnikom półmaratonu ulicznego. Marszałek Adam Struzik wziął udział w uroczystej części święta – mszy na Cmentarzu Poległych 1920 r. i apelu poległych, któremu towarzyszyła salwa honorowa Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Liczba wyświetleń: 554

powrót