Aktualności
Dni Węgrowa 2017
2017.08.08 12:25 , aktualizacja: 2017.08.08 13:42
Autor: Katarzyna Szymaniak (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Centralne uroczystości związane z 73 rocznicą wyzwolenia Węgrowa przez Armię Krajową oraz 27 rocznicą powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu ,,Smoła’’ odbyły się w miniony weekend.
Moc atrakcji
W sobotę na Rynku Mariackim zgromadzeni mieszkańcy i turyści brali udział w Pikniku Militarnym, honorowo oddawali krew i podziwiali występy grup tanecznych Max Dance. Najmłodsi z wypiekami na twarzy oglądali spektakl „Awanturka z Leśnego Podwórka”. Przed publicznością wystąpili także Nela Zawadzka i włoski muzyk Luigi Pagano. Gwiazdami wieczoru były zespoły „Sirens Hill” i „Afromental”.
Niedzielne świętowanie rozpoczęło nabożeństwo w intencji mieszkańców. Po przemarszu z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej oraz Miejskiej Orkiestry Dętej uroczystości kontynuowano pod pomnikiem Armii Krajowej, gdzie po raz kolejny mieszkańcy i zaproszeni goście oddali hołd bohaterskim żołnierzom, wyzwolicielom miasta. W imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego wiązankę kwiatów złożyła Elżbieta Lanc – członek zarządu. Dni Węgrowa zakończyły się spektaklem plenerowym Teatru Amatorskiego w Węgrowie pt. „Pierwsza lepsza”.
Skąd data?
Wyzwolenie Węgrowa przez Armię Krajową i uchronienie miasta przed zniszczeniem to jedno z najważniejszych wydarzeń w 576-letniej historii miasta. Dla upamiętnienia tego faktu i uczczenia bohaterskich żołnierzy podziemnej armii, Rada Miejska Węgrowa podjęła w listopadzie 1995 r. uchwałę o ustanowieniu 8 sierpnia świętem Węgrowa.
Trochę historii
Węgrów jest jednym z najstarszych miast województwa mazowieckiego. Leży w dolinie rzeki Liwiec, rozgraniczającej dwie krainy historyczne: Mazowsze i Podlasie. Pierwsze siedlisko powstało prawdopodobnie w II połowie XIV w. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Węgrów stał się ośrodkiem życia lokalnego. Prawie połowę mieszkańców stanowili wówczas Żydzi. Miasto bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. zostało zbombardowane przez lotnictwo niemieckie. Podczas okupacji mieściło się tu ośmiotysięczne getto. W czasie jego likwidacji w latach 1942–1943 uległo zniszczeniu około 60 proc. miasta, w tym przedwojenna dzielnica żydowska oraz dwie miejskie synagogi. Miasto wyzwoliły oddziały Armii Krajowej 8 sierpnia 1944 r. w ramach akcji Burza.
Liczba wyświetleń: 764
powrót